Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 


Prague

Dog & Pineapple is a fresh new lifestyle blog from the downtown of Prague. You can find personal articles about inspiring people, healthy living, fitness, beauty and fashion. 

Francouzské bagety

CZ-blog

Francouzské bagety

Tereza Šťastná

Možná to nevíte, ale pečení pečiva je moje hobby. Naučila jsem se to, protože jsem gumán a chtěla jsem jíst čerstvé pečivo, které je poctivé, nebělené, nebarvené, ale zkrátka takové jaké má být. 

Podle mého názoru by se to měl naučit každý, protože je to skvělý balzám na duši a nervy. Do těsta totiž dáte energii a to vám ji oplatí skvělou vůní a chutí ještě teplého chleba. Ta chuť je dokonce tak výrazná, že si ho dáte s máslem a budete šťastnější než kdybyste si dali steak. Sice nedostanete takovou dávku proteinu a pečivo se má jíst střídmě, ale každý vám řekně, že když je domácí a příležitostně, je to ideální položka na jídelníčku. Pestrost především. 

No a protože jsem si k Vánocům přála domácí pekárnu a toto přání mi bylo splněno, peču si teď pečivo celkem pravidelně a už si ani nevzpomínám, kdy jsem naposledy kupovala chléb. Zato se ráno probouzím za vůně čerstvého chleba. 

Nicméně už delší dobu si peču domácí bagetky podle jednoho receptu, který jsem kdysi našla na internetu a rozhodla jsem se ho vylepšit. Můj zlepšovák se natolik osvědčil, že každý, kdo je ochutná se do nich hned zamiluje. No a dnes se o ten recept podělím s vámi. 

Pšenično-žitné francouzské bagety

  • 240g hladké pšeničné mouky
  • 100g hladké žitné mouky
  • špetka soli
  • 250ml teplé vody
  • 1/2 kostky droždí
  • 1 polévková lžíce cukrového syrupu nebo medu (případně agave či javorový)
  • trocha kukuřičné krupice

Příprava ručně

Ve velké míse si smíchejte obě mouky a špetku soli, v malé misce vedle si rozdělejte kvásek z teplé vody, droždí a syrupu. Nechte kvásek odpočívat na teplém místě, dokud se na něm neutvoří pěna, nebo nezačně na povrchu malinko perlit - cca 10 minut. Poté kvásek vlijte na mouku a začněte promíchávat a hníst, dokud nemáte hladkou kouli těsta. Tu nechte hodinu odpočívat v míse zakryté čistou utěrkou někde v teple. Po hodině vykynuté těsto vyklopte na vál pomoučněný kukuřičnou krupicí a znovu propracujte. Rozdělte na 4 díly a z každého vyválejte váleček. Šířku si zvolte sami podle toho, jak je hodláte v hotové formě podávat, ale myslete na to, že nabydou jak do výšky, tak především do strany. Položte je na plech vyložený pečícím papírem, přikryjte utěrkou a nechte ještě alespoň půl hodiny až hodinu kynout. Mezitím si předehřejte troubu na 200° C. Bagetky po vykynutí do trouby vožte a pečte je 10 minut na 200°C poté teplotu snižte na 180°C a dopečte je asi 20-30 minut podle tloušťky. 

Příprava v pekárně na chleba

Vodu nalijte do pečící nádoby se syrupem, zasypte všemi suchými ingrediencemi a nahoru rozdrobte droždí. Zapněte program na přípravu těsta a nechte pekárnu pracovat. Celý proces hnětení a kynutí obstará za vás. Vykynuté těsto poté jen vyndejte na vál a pokračujte jako píšu výše. Pokud vaše pekárna disponuje nástavcem na pečení baget, vložte je do formy. Pokud ne, pečte jako výše. No a nástavec dejte do pekárny, zapněte program pečení, zvolte cca 45 minut. A je to.