Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 


Prague

Dog & Pineapple is a fresh new lifestyle blog from the downtown of Prague. You can find personal articles about inspiring people, healthy living, fitness, beauty and fashion. 

Mýty o udržitelné módě

CZ-blog

Mýty o udržitelné módě

Tereza Šťastná

Nedávno jsem vedla rozhovor s jednou známou ohledně udržitelné módy. 

Říkala, že by si strašně ráda vybudovala udržitelný šatník, ale že to stojí hodně peněz a proto ho ještě nemá. 

Toto je velmi častý omyl, se kterým se setkávám téměř pokaždé, když někomu řeknu, že se o udržitelnou módu zajímám. Další argument, proč se někdo o udržitelnou módu nezajímá je, že je to stejně všechno šité na jednom místě, případně občas slýchávám, že stejně jako jeden člověk nic nezmůžu. 

Pojďme se tedy na tyto mýty podívat pod pokličkou.

Udržitelný šatník znamená vlastnit drahé, ale kvalitní kousky.

Ano, je pravda, že se říká, že člověk by měl do svého šatníku dostat kvalitu, kterou módní řetězce zkrátka nemohou poskytnout. Udržitelná móda je ale především životní filozofie díky které člověk nakupuje s rozvahou a uvědoměním na základě potřeby, zajímá se o to, odkud jeho oděv pochází, zároveň se stará o oblečení, které doma již má, aby jeho životnost byla co nejdelší a pokud chce něco vyřadit, recykluje ho, ať už prodejem, darováním a nebo jiným využitím. 

Rozhodně tedy prvním krokem není vyhodit vše, co má člověk doma a nakoupit si nové "lepší" a "zodpovědnější" kousky, ale naopak zhodnotit stav oblečení, které už má a přehodnotit své nákupní zvyky. 

Vše je šité v jedné fabrice

Velká většina značek skutečně šije u jednoho dodavatele kdesi v bangladéži či někde jinde. Proto je důležité se zajímat o to, odkud oblečení pochází, pozorně si číst cedulky na vnitřní straně oděvu, ale pozor. I ty mohou mýlit. Některé firmy předvyrobí zboží jinde a pak ho zkompletuje v nějaké "lepší" zemi, protože to může velmi dobře ovlivnit cenu. To platí především u bot a kabelek. Zde platí pravidlo, číst, zajímat se a vyptávat se. 

Popř. zkuste nakupovat lokálně. I zde v ČR se začíná objevovat spousta firem, které oživují oděvní průmysl a ty, které tu jsou již dlouhodobě a na které jsme zanevřeli kvůli jejich neschopnosti držet krok s aktuálními trendy, také představují nové, zajímavé kolekce. 

Jednou z takových firem je třeba moje oblíbená zlínská obuvnická značka Vasky. 

sustain-9.jpg

Udržitelná móda není hezká

Může se to tak pozdávat neboť většina značek, které se udržitelnou módou zabývají, vytváří své kolekce tak, aby byly nadčasové. Proto v jejich kolekcích většinou nenajdete nejnovější výstřelky, jako v řetězcích. Jenže tyto trendy kousky kolikrát nemají dlouhou životnost, protože cílem velkých značek je prodávat co největší objem oblečení v co možná nejkratším čase. A odtud pramení naše neustálá potřeba si pořizovat něco nového a zároveň se zbavovat již nemoderního. 

Jakmile ale přehodnotíte svůj přístup, zjistíte, že základ každého šatníku je stejný. A právě tyto nadčasové kousky se rozhodně vyplatí pořídit z dobrých a ověřených zdrojů. 

Už nikdy nesmím nakupovat u řetězců

Nikdo vám nenakazuje, kde byste měli nebo neměli nakupovat své oblečení. Pokud objevíte něco, co vám padne a co vám udělá neskutečnou radost a především, co unosíte, tak si to klidně kupte. Pokud si totiž budete odpírat něco čistě z principu, moc dlouho vás tenhle zodpovědnější životní styl bavit nebude. 

Zkuste spíš přehodnotit své nákupní zvyky. Do obchodu se vydejte jen v případě, že něco skutečně potřebujete a ne za terapií ze špatného dne. Zhodnoťte, jestli je kousek kvalitně zpracovaný a zda-li vám nějakou dobu vydrží. Pamatujte i na hodnotu cost-per-wear a nekupujte něco, co je sice levné, ale ve skutečnosti si to obléknete třikrát. 

Musím nakupovat pouze přírodní materiály

Přírodní vlákna dýchají a jsou příjemná na pokožku. Jenže to ještě neznamená, že nejsou přítěží pro naši planetu. Všechno má své klady a zápory a neexistuje jasné pravidlo, co je dobře a co špatně.

Taková bavlna je asi nejlepší volba, jenže i při jejím pěstování se spotřebuje velké množství vody a pesticidy asi ani netřeba zmiňovat. Další otázkou jsou producenti bavlny. Jak už asi víte, módní průmysl je druhý největší tahoun světové ekonomiky. A rozhodně to je tvrdý byznys. V médiích také proběhla zpráva, že ISIS vlastní bavlníková pole v Sýrii a že nákupem bavlny tak podporujete terorismus. Nechci zde zarytě tvrdit, že tomu tak je. Jen chci abyste se zamysleli nad tím, že všechno odněkud pochází. 

Další přírodní materiály jsou třeba viskóza, což je vlastně chemicky zpracovaná bavlna, stejně tak lyocell, který je viskóza, ale z bambusu. Při tomto chemickém procesu se do přírody dostává velké množství chemikálií a i když třeba speciálně lyocell je propagován jako udržitelný, je na tom vlastně stejně špatně jako vše ostatní. 

A umělá vlákna dnes zase na druhou stranu bývají vyrobená z recyklovaných pet lahví a jejich výroba není příliš složitý proces. 

Takže si vlastně nevyberete a opět se vracíme k tomu, že je třeba se zajímat o to, odkud co pochází. 

Celý proces budování udržitelného šatníku je tedy stejně jen a jen o zapojení hlavy do celého procesu a ukončení emočního nakupování. 

Napadají vás nějaké další mýty či výmluvy, kterými se lidé ohánějí? Napište mi je do komentářů. A pokud vám toto téma připadá důležité, nezapomeňte tento článek sdílet s ostatními.