Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 


Prague

Dog & Pineapple is a fresh new lifestyle blog from the downtown of Prague. You can find personal articles about inspiring people, healthy living, fitness, beauty and fashion. 

Jen pro holky

CZ-blog

Jen pro holky

Tereza Šťastná

 Omlouvám se svým čtenářům opačného pohlaví, ale tenhle článek je ženská záležitost. Nechci někoho znechutit či odradit, takže pokud nemáte rádi řeči o menstruaci, raději nečtěte dál.

 Je to tak, včera byl mezinárodní den žen a já bych ráda podpořila svou ženskost tím, že bych načla konverzaci o tom okamžiku měsíce, který všechny tak nenávidíme. 

 Když jsem to poprvé dostala, bylo mi 11 a byla jsem zrovna na cestě na regionální závod v závodním aerobiku (tenkrát to byla velká hitovka) a vzpomínám si, jak jsem se ráno probudila s bolestmi a myslela jsi, že jsou z nervozity. Moji rodiče odjeli na chalupu a když jsem viděla, co se děje, napsala jsem mamce SMS, protože jsem se příliš bála jí zavolat. Ona odpověděla, ať si vezmu vložku a vyperu si kalhotky ve studené vodě. A já udělala přesně to a šla jsem soutěžit. 

 Ten den jsem se neumístila. Bylo mi zle, břicho plné křečí a vložka byla pod mými legínami vidět speciálně, když jsem se neustále měla předvádět roznožky. Ten večer jsem s mamkou měla "tu řeč", kdy mi vysvětlila, že bych se neměla při menstruaci koupat, ale jen sprchovat a že bych měla používat vložky a ne tampony, protože je to prostě zdravější. Asi dva roky jsem se jejími radami řídila, ale přemýšlela jsem nad tím, proč je na krabici tampónů, že jsou "doporučeny českou gynekologicko porodnickou asociací" a proč by měl být neprodyšný kus plastu mezi nohama lepší? A proč si sakra nemůžu dát koupel, když mi tolik ulevuje od křečí?  

 Asi po roce, jsem konvertovala do náboženství tampónů a klidně jsem se koupala. Poznala jsem své tělo a jak zvládat periodu. Čím jsem starší, tím jsem náladovější někdy i nenávistná (omlouvám se všem, kteří mi přejdou přes cestu v těchto dnech), moje křeče jsou silnější a touha po Ben & Jerry neustává. 

  Minulý měsíc jsem ale objevila jednu zcela zásadní informaci (resp. internet objevil) a dočetla jsem se o pesticidech obsažených v bavlně, která se na výrobu tampónů používá. Nevím, jestli je to hoax nebo skutečná vědecká studie, ale znovu jsem začala uvažovat, jestli tampóny skutečně nejsou také špatné řešení, protože přeci jen vsakují všechnu vlhkost ze sliznice a zanechávají po sobě drobná vlákna a bavlna je bělená. No a poté jsem objevila toto video: 

 

  Vždycky jsem si myslela, že menstruační kalíšek je záležitost těch, kteří objímají stromy. Slyšeli jste někdy o té paní, která kalíšek používá a pak tím zalévá zahradu a od té doby si nemůže vynachválit kvalitu svých rajčat? Právě díky takovým věcem jsem vždy tento životní styl odsuzovala. Ale když i roztomilé bloggerky pějí ódy na kalíšek (i v rámci bojkotu té daně, která dělá z hygienických potřeb "luxusní zboží"), řekla jsem si, že to musím vyzkoušet. 

 No a je to tu, první měsíc s kalíškem je za mnou a musím říct, že jsem si ho zamilovala! Každý (můj přítel nevyjímaje) mi tvrdí, že je to nechutné, ale měli by se zamyslet. Upřímně, vše co použijete na sbírání krve je nechutné. Při každé metodě vidíte krev a vložky a tampóny navíc leží ještě několik dní v koši. Nedokážu říct, že je díky kalíšku moje menstruace méně bolestivá, ale cítila jsem se skvěle, protože kalíšek stačí vylít po 12 hodinách a celá zkušenost je podstatně čistší. 

 Holky, poučte se z mé chyby a nesuďte kalíšek jako něco, co používají jen hipíci. Nestarejte se o to, co si o tom myslí váš kluk nebo kdokoliv jiný. Udělejte jen to, co si osobně myslíte, že je pro vaše tělo nejlepší. 

A buďme hrdé na to, že jsme holky, protože jsme zkrátka skvělá stvoření.