Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 


Prague

Dog & Pineapple is a fresh new lifestyle blog from the downtown of Prague. You can find personal articles about inspiring people, healthy living, fitness, beauty and fashion. 

Proč investovat do skutečných šperků

CZ-blog

Proč investovat do skutečných šperků

Tereza Šťastná

Důvodů, proč si lidé kupují či věnují šperky bychom našli mnoho. Šperky mohou být znakem statusu, touhou po pozornosti, připomenutím životní události, či symbolem duševní cesty. 

IMG_7545.jpg

Pojďme si napřed ujasnit trochu termíny. Pokud se bavíme o špercích, většinou je řeč o doplňcích z materiálů, které nejsou velmi běžné, jako např. drahé kovy či drahé kameny. Bižuterie je povětšinou z materiálů jako je běžný kov, sklo, kůže atp.. Tento článek se zabývá módními šperky, které jsou tak na půli cesty. Jsou většinou z dražších kovů a obsahují přírodní kameny, nicméně k drahokamům je to stále ještě kus cesty.  

 V období, kdy jsem vstupovala do puberty, moje mamka křivila úsměv téměř nad každou bižuterií, kterou jsem domů dotáhla. I když to byl prstýnek z obchodu s oblečením, milovala jsem ten pocit, že si doslova za pár korun mohu pořídit něco, co vypadá jako šperk. 

S určitým věkovým odstupem a také s přibývajícími dárky v malé krabičce zjišťuji, proč je vlastně dobré si připlatit něco navíc a pořídit si něco, co má alespoň trochu cenu. Ať už osobní tak i finanční. 


Kromě hodnoty je tu ale epár bodů, které je dobré si připomenout.

Zdraví

  Zdraví by mělo být na prvním místě a málokdo si uvědomuje, že laciná bižuterie se na něm může negativně podepsat. Velké množství bižuterie například obsahuje nikl, který po kontaktu s kůží často způsobuje alergické reakce. Ve velkém množství je nikl pro tělo a životní prostředí toxický a je to také uznávaný karcinogen. To už není úplně varování, které je radno brát lehce. Proto volte raději ušlechtilé kovy jako zlato, stříbro nebo například platina. A pokud vám jde o cenu, dnes je již velké množství šperků, kdy jsou levnější kovy pokryty vrstvou kovu ušlechtilého. 

Cena

Ano, cena za skutečný šperk bývá několikanásobně vyšší, ale speciálně u těchto doplňků je nutné si připomenout termín termín cost per wear. Speciálně u prstýnků se mi stalo, že některý mi i po prvním nošení mi zabarvil prst, jinému se okamžitě sloupla vrchní lesklá vrstva. A teď počty. Takový prstýnek za 250,- je sice za hubičku, ale pokud si ho ve výsledku vezmete na sebe pětkrát, cena za jedno nošení bude 50,- korun. Prsten z pozlateného stříbra sice může stát 2000,- korun, ale na stejnou cenu za jedno nošení se dostanete za 40 dní. 

Originalita

Levná bižu je většinou záležitostí masové produkce, může se tak stát, že se vám na uchu bude třpytit stejná naušnice, jako vaší spolužačce či kolegyni. U módní bižuterie už jsou možnosti. Můžete se vydat do nějakých známých obchodů, které najdete v každém obchodním centru a nebo zapátrat po skutečných designových kouscích z dílny lokálních šperkařů. 

IMG_7998.jpg

Životnost

Šperk z dražších kovů prostě vydrží, o tom žádná. Samozřejmě za předpokladu, že se o něj staráte. Stříbro má tendence tmavnout a je poměrně měkké, může se na něm tedy podepsat hrubé zacházení. Dá se ale poměrně snadno rozleštit. Každý kov vyžaduje trochu odlišnou péči a je tak dobré se zeptat přímo u prodejců, jak o ten konkrétní doplněk pečovat. Pokud se o ně ale správně postaráte, budou vás zdobit po několik klidně i desítek let. 

Tento článek byl napsát ve spolupráci se značkou ručně vyráběných šperků Mooyyy z dílen českých návrhářek.