Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 


Prague

Dog & Pineapple is a fresh new lifestyle blog from the downtown of Prague. You can find personal articles about inspiring people, healthy living, fitness, beauty and fashion. 

Tipy, jak doma šetřit vodu

CZ-blog

Tipy, jak doma šetřit vodu

Tereza Šťastná

Je strašné sucho. Všechno, co jsem na zahradě pěstovala mi uschlo, snímky z družice vypadají, jako bychom žili někde u rovníku. Co si budeme povídat. Je to sice fajn, že tu máme slunné léto, ale letní bouřky by také nebyly úplně od věci. 

A právě ve dnech, jako jsou ty dnešní je třeba si uvědomit, že pitné vody na planetě ubývá a nebylo by od věci s ní začít trochu šetřit. Věřím tomu, že člověk by měl začít od sebe a tak i já dělám nějaké kroky k tomu, abych úplně nepřispívala k plýtvání, ale abych vodu doma využila efektivněji. Následující seznam jsou věci, které já doma praktikuji, a kterými se můžete nechat inspirovat. 

1. Vypínám kohoutek, když si čistím zuby

Správně bychom si měli čistit zuby dvě minuty. Umíte si představit, kolik vody zbytečně proteče mezi časem kdy si namočíte kartáček a vypláchnutím? Naučila jsem se tedy kartáček pouze namočit a vodu na vypláchnutí točit do skleničky, aby ani kapka nepřišla nazbyt. 

2. Voda z vajíček je skvělá

Skořápka je plná vápníku a při vaření vajíček, se uvolňuje do vody. Doporučuji nechat tuto minerální vodu vychladnout a použít na zálivku květin. Budou vám za to vděčné. 

3. Využití zbytkové vody

Květináče jsou super zdroj, kam zbytkovou vodu vylít, takže k vodě z vajíček do nich dávám veškerou zbytkovou vodu. To znamená: voda ze sušičky (ano máme doma sušičku, což je žrout energie, ale máme jí kvůli Air bnb, ne kvůli oblečení), voda z kapající klimatizace (půdní byt je bez ní v létě peklo), nedopitá voda ze skleniček, voda, ve které jsem omývala ovoce/zeleninu, voda při odmrazování mrazáku, nedopitá voda z misek pro psy.

4. Praní s rozumem

 Pračku nikdy nepouštím, když není plná a peru zásadně na nejkratší program. 3 hodinové programy jsou opravdu zbytečné a neustále naplňování a máchání je plácání energie i vody. Věřte tomu, že se oblečení vypere i při těchto teplotách. Tedy pokud nemáte doma věčně pozvracené a pokakané miminko:) 

5. Sběr dešťovky

Mám výhodu, že naše parapety jsou tak metrové a kromě květináčů na ně mohu postavit i nádobky na dešťovku. Opět ji získají kytky. No není super to domácí pěstování?

6. Sprcha s rozumem

Máme doma velkou vanu, speciálně v létě ji ale sotva napouštím. Vlastně už je to několik měsíců, co jsem ji nevyužila. Raději se rychle osprchuji a snažím se postupovat logicky. Nejprve si namočím vlasy, vypnu vodu a použiji šampón. Poté vlasy opláchnu a opět vypnu vodu. V tuto chvíli si vykartáčuju chodidla, protože chodím věčně bosa a venku v sandálech. Nanesu kondicionér a namydlím tělo. Pak vše důkladně opláchnu. A když je potřeba se oholit, řeším to epilátorem s pudrem, ne žiletkou či krémem. Jednak mi to vyhovuje víc a pak také není co oplachovat, protože dětský pudr všechno odmete. 

7. Myčka

Myčka je super řešení pro kuchyň. Dnes se dokonce dají sehnat i ekologické varianty mycích prostředků. Takže je to super eko způsob, jak šetřit vodou a zároveň minimalizovat svojí toxickou stopu. 

A jak šetříte doma vodou vy? Napište mi komentáře, protože mě další tipy zajímají.