Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 


Prague

Dog & Pineapple is a fresh new lifestyle blog from the downtown of Prague. You can find personal articles about inspiring people, healthy living, fitness, beauty and fashion. 

Minimalismus a jeho hype

CZ-blog

Minimalismus a jeho hype

Tereza Šťastná

Dnes ráno jsem narazila na článek, který klade otázku, jestli minimalismus náhodou není novým ekvivaletem jógy, kadeřávku a zelených smoothie pro americké boháče. Původní článek si v angličtině můžete přečíst zde na The Guardian

Autor píše úvahu, jestli minimalismus náhodou není jen dalším druhem konzumu a ačkoliv sama souhlasím s myšlenkou, že se stává bublinou, kterou je každý v tuto dobu posedlý a souhlasím i s tím, že je třeba rozdmýchat diskuzi, speciálně když je tento trend chvilku za vrcholem své existence, nicméně zastávám názor, že autor článku byl zaujatý a měl potřebu ventilovat svou frustraci aniž by trochu zapátral po kořenech minimalismu či proč se stal tolik populárním.  

 A tak nějak cítím potřebu komentovat tento článek a vyjádřit svůj názor na věc. Sice se nepovažuju za minimalistu z hlediska životního stylu, protože se doma utápím v množství tenisek, kosmetiky, knih, výtvarných potřeb a fotografického vybavení, ale po vizuální stránce je mi minimalismus blízký a snažím se ho do svého života nějakým způsobem dostat a jsem vděčná za to, co jako směr dělá s veřejností. 

Minimalismus jako estetika

 Pojďme se na něj nejdřív podívat ze stránky estetiky, protože tam se nachází původ tohoto směru. Ještě než se stal uměleckým směrem sám o sobě, byla to myšlenka modernistů zjednodušit a podívat se jinak na barvy, tvary a techniky... Nepůjdu do hloubky, protože by to vyžadovalo vytáhnout své staré sešity z hodin dějin výtvarné kultury, moje pamět totiž není moc dobrá v udržení jmen a letopočtů, ale zkuste se sami podívat na směry jako kubismus, suprematismus, De Stijl a víceméně všechny moderní směry v jejich počátcích.

Ano, záliba veřejnosti v umění se pomalu přeměňuje do užitkovější podoby a tak se minimalismus dostává do našich domů ve formě interierového designu, ale proč by to tak mělo být špatně? Interiérový design je druh užitého umění, stejně jako produktový design či oděvní tvorb, tak proč to odsuzovat jako něco horšího? Pořád se přeci jen bavíme o estetice. 

Minimalismus v každodenním životě

Když už jsem zmínila minimalismus v umění a módě, původní článek na něj doslova hází špínu jako na "nejjednodušší způsob jak být chic" a tato poznámka je voda na můj mlýn. 

Móda se neustále vyvíjí; styl, střih, tvar a recykluje se sezónu po sezóně. Nicméně jsou kousky, které vídáme neustále a nikdy nevyjdou z módy - džíny, jednobarevná trička, bílá košile, černá kožená bunda a malé černé šaty. To je oblečení, které má nebo alespoň by měl mít ve svém šatníku každý, proto se staly základními kousky tzv. kapsulového šatníku, který je poslední dobou tak mediálně populární. Možná jsme zkrátka jen unavení sledovat neustále se měnící trendy sezónu po sezóně, navíc nás to stojí peníze a prostor. Tak proč mít perfektně kurátorovaný kapsulový šatník složený z dražších, ale kvalitních kousků mělo být něco špatného? 

 Když se podíváme na úspěšné lidi ve společnosti, jsou to mistři v uniformním oblékání. Jen si vezměte za příklad Steva Jobse s jeho džíny a černým rolákem, Billa Gatese a jeho džíny a košili, Marka Zuckerberga se svým arzenálem šedých triček. To, co se na první pohled může zdát jako nedostatek inspirace je ve skutečnosti zjednodušení každodenního úkonu jako je právě oblékání. Takže když objevíte styl, ve kterém vypadáte skvěle, perfektně vám padne a skvěle se v něm cítíte, tak proč by měl být problém se do něj oblékat stále? Nemusíte se obtěžovat s tím, co je nejnovější trend a lidé vás podle vašeho stylu dokáží indentifikovat. 

 Kapsulový šatník je zároveň skvělý pro životní prostředí, protože snižuje potřebu a především touhu nakupovat, je z něj podstatně méně odpadu, ovlivňuje průmyslovou výrobu a šetří peníze, které koneckonců můžete investovat do něčeho, co bylo vyrobeno lokálně, ve vyšší kvalitě a férově placenou pracovní sílou. 

Když přijde na interiér, méně serepetiček znamená snadnější úklid. Sladěné kousky, které vzájemně ladí jsou podstatně menší námahou pro vaše oči. Domov, ve kterém dominuje bílá na bílé? Ten je přeci jednodušší dekorovat a změnit tak náladu celého prostoru, stačí jen vyměnit polštář. Mramorové či dřevěné dekorace? Přírodní materiály ve vašem domě... Tak proč by to proboha mělo být něco špatného? 

Mainstream

 To, co já vidím za jediný problém s minimalismem je, že se stává jakousi kmenovou záležitostí. A to je to, s čím má autor původního článku nejspíš problém. Možná je to frustrace s tím, jaký je kolem něho v poslední žhavé téma každého blogu a videa. Někteří youtubeři přiznávají, že většina jejich sledujících přišla právě kvůli zmiňování minimalismu ve svých videích, kde všichni opakují to samé a jejich odběratelé je odsuzují, že nosí řasenku, protože to přeci minimalisté nedělají. Mně toto frustruje úplně stejně. Protože právě díky tomuto chování vznikají soudy na lidi, kteří minimalismuj mají jako součást svého života a veřejnost z nich dělá hipíky, kteří nenosí deodorant jen proto, aby neměli v koupelně další lahvičku a byli tak nešťastní.

 Nedalo mi to a musela jsem se podívat na google trends analýzu, abych se podívala jak si minimalismus vede ve vyhledávání. 

V roce 2015 začal ten slavný podcast The Minimalist a od té doby se zájem o minimalismus zvedl, ale ten obrovský nárůst je díky jejich dokumentárnímu filmu. Je to šílené, ale dost to o společnosti vypovídá o společnosti. Jsme zahlceni věcmi, kterými se obklopujeme a toužíme po mnohem jednodušším životě. 

 Abych byla zcela upřímná, tak autorovu frustraci s falešnou společností chápu a do určité míry mě zneužívání celého konceptu také rozčiluje, ale nikdo by se přeci neměl cítit hloupě, protože se mu líbí nějaká estetika ať už je to trend nebo ne. A ačkoliv přidání #minimalism nebo #minimalove může být zneužívání původního konceptu a napomáhat tak vzniku nového konzumního trendu, proč bychom to neměli dělat, když to s určitou skupinou lidí rezonuje? Aspoň to není jeden z těch hloupých haul trendů.