Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 


Prague

Dog & Pineapple is a fresh new lifestyle blog from the downtown of Prague. You can find personal articles about inspiring people, healthy living, fitness, beauty and fashion. 

Rok zodpovědného šatníku

CZ-blog

Rok zodpovědného šatníku

Tereza Šťastná

Včera se mnou vyšel krásný rozhovor na Cosmobloggers o udržitelné módě a já si díky tomu uvědomila, že je to už více než rok, co jsem se rozhodla trochu radikálněji změnit svůj přístup k odívání. 

Abyste mi rozumněli, nejchci se profilovat jak nějaký snob udržitelného šatníku, protože zaprvé nepodporuji radikalismus v jakékoliv podobě, zadruhé je v dnešní době založené na konzumentu je téměř nemožné se kompletně vyhranit. Navíc by podle mého názoru byla blbost a alibismus odmítat a bojovat proti jednomu zlu a podporovat, byť nevědomky, druhé. Abych to dovedla trochu do extrému, tak to popíšu takto: aby člověk žil skutečně udržitelným životem, musel by se i tak izolovat od světa, vyrábět si vlastní elektřinu, postavit si dům z vlastních materiálů, tkal si vlastní látky, aby si mohl ušít oblečení atp.. Rozumíte co tím chci říct? Prostě a jednoduše se i mně někdy stane, že potřebuji zajít do obchodu a za ten rok, se mi to párkrát stalo. Ráda bych se s vámi ale podělila o to, co mi tento rok zodpovědného rozhodování v módě dal a vzal. 

1. Zjištění, že mám ve skříni spoustu věcí, které nenosím

Moje rodina mě vždy vedla k tomu, abych se starala o své oblečení, což je skvělé. Na druhou stranu mě ale také vedli k tomu, lpět na věcech, které doma mám a vytvořit si k nim vazbu. A já si v posledním roce uvědomila, jak zásadní problém to je. Mám totiž šatník plný věcí, které mi nepadnou a nebo už o mně nevypovídají a já přesto nemám to srdce se jich vzdát. 

Trochu jsem na tom zapracovala a darovala velké množství věcí, které ležely na dně mých komínků, ty nenositelné jsem zužitkovala na hadry, kterými nyní utírám vše potřebné. 

Když už tedy něco kupuji, chci být na 100% přesvědčená, že to budu nosit. 

2. Uvědomila jsem si, které střihy a které materiály jsou mi pohodlné

Spoustu věcí jsem oblékla jen párkrát, protože se v nich prostě necítím dobře. Možná je to o vzhledu a nelíbí se mi, jak nyní ten daný kousek sedí na mé postavě nebo mě někde škrtí. A jakmile je mi něco skutečně nepohodlné vyhýbám se tomu jako čert kříži a tímpádem to byl zbytečný nákup. Rozhodla jsem se těmto nákupům do budoucna vyhnout. A pravdou je, že vše, co jsem si tento rok koupila jsem na sobě měla minimálně 20x. 

3. Jsou věci, které se nakoupit prostě musí

Ponožky. Opravdu si neumím představit jak je jinak získat než nákupem. Představa mít ponožky po někom mě děsí a zrovna ty si opravdu nedokážu sama ušít. 

Spodní prádlo. Na internetu je spousta střihů a návodů na va-va-voom prádlo a já se chystám je vyzkoušet. Fakt ale je, že v tuto chvíli to neumím a nemám ani čas se to nyní učit, takže jsem odkázána na nákup. 

Džíny. Džíny jsou žrout jehel, kámen pro můj nebohý šicí stroj a technicky náročná záležitost a já rozhodně ještě nejsem na tom správném levelu, abych si na ně troufla. Navíc modrý denim je prostě obarvený denim a všechny ty super efekty vydření barvy a žíhání se dělá manuálně. To prostě zatím nedám. Variantou je nechat si je ušít na míru, to se ale připravte na trochu vyšší částku. 

Sportovní oblečení. Já jsem v minulosti pracovala i pro Nike i pro Reebok, nastřádala jsem tedy slušné množství oblečení a nemusím si ho moc kupovat. Ale ušít si funkční oblečení? Možná někdy. Letos o tom uvažuji, ale sportovní podprsenku se svými "déčky-éčky" to fakt nedám.

4. Péče o oblečení je zásadní věc

Možná není dobré to tady ventilovat, ale co. Mám problém se skvrnami od potu. Moje bílé oblečení je od začátku odsouzeno k záhubě. Co s tím? Začala jsem používat žlučové mýdlo, které funguje. O tom ale jindy. Zásadní je, že se každou skvrnu snažím odstranit, aby mi mé oblečení co nejdéle vydrželo. 

To samé platí o žmolcích. Někdy se prostě stane, že něco začne v místech třebí žmolkovat, což nevypadá hezky. Za 100 korun si ale můžete koupit odžmolkovač, který vám s tímto problémem pomůže nebo zkrátka použijte žiletku. Buďte ale hodně opatrní, protože já si samozřejmě do látky vysekla žiletkou díru. 

No a když už jsme u toho, mějte domácí oblečení a venkovní. Já si minulý rok v second handu pořídila skvělé kalhoty, které byly tak pohodlné, že jsem je nechtěla sundat. A dopadlo to tak, že mám na nich díru, která se už nedá ani zašít. :(

5. naučila jsem se odolávat

Obchody jsou plné krásných věcí a já bych je brala hned. Jenže problém je v hlavě. Jakmile si tu věc nekoupíte hned, určitě na ní také hned zapomenete. Já jsem přehodnotila požitek z nakupování na požitek inspirování. Hledala jsem v obchodech inspiraci na to, co bych si mohla ušít. Hlavně jsem do obchodů přestala téměř chodit a odnaučila nakupování vnímat jako požitek nebo terapii. Až na jeden den. Fakt jen jeden. 

6. látky na šití jsou taky zlo

U látek je nejhorší, že prostě kolikrát nedohledáte původ. Snažila jsem se najít nějaké české výrobce a našla. Ještě jsem zatím nic nezkusila objednat, ale v létě to objednám. Nemáte někdo tip na českého výrobce lněných látek? Tak nějak cítím, že len bude toto a příští léto hitem. 

A to je asi tak vše. Ještě se s vámi podělím o nákup, kterého lituji ze všeho nejvíc z jednoho prostého důvodu. Tohle pončo jsem si koupila totiž rok a půl zpátky, v H&M, úplně zbytečně. Sice ho nosím, ale tohle je zrovna ta nejjednodušší věc na světě a vy se brzy těšte na DIY.