Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 


Prague

Dog & Pineapple is a fresh new lifestyle blog from the downtown of Prague. You can find personal articles about inspiring people, healthy living, fitness, beauty and fashion. 

Rozbil se mi šicí stroj

CZ-blog

Rozbil se mi šicí stroj

Tereza Šťastná

Poslední dobou se k šití moc nemám. Mám hlavu plnou věcí a vůbec se mi nechce ještě přemýšlet nad tím, jestli jsem něco našila správně nebo jestli budu následující hodinu sedět nad páráčkem v ruce. Možná bych dokonce řekla, že je to s šitím stejné jako s posilovnou, nejdřív se vám nechce a dlouho se přemlouváte a nakonec jste šťastní, že jste se do toho pustili. Alespoň tak to v tuto chvíli mám já. 

 Každopádně ale mám velký nedostatek tepláků a tenhle problém potřebuji urgentně vyřešit a tak jsem se pustila do jejich šití. Černé jsem ušila už v lednu a teď přišla řada na ty z počesané teplákoviny, která je teplejší. Proč jsem s nimi čekala až na oteplení opravdu netuším. 

Minulý týden jsem se hecla a udělala na Instagramu živé vysílání toho, jak si přenáším střih na látku a to jsem taky dodržela. Pak jsem slibovala, jak druhý den budeme šít a ono nic. Vůbec jsem se k tomu neměla. No ale včera večer jsem udělala další krok, šití. 

Vzhledem k tomu, že tyto tepláky nešiju poprvé nýbrž potřetí, mám už je relativně v ruce a netrvá mi tak dlouho je ušít. Včera jsem se tedy odhodlala, zavřela se do pracovny a pustila se konečně do šití. No a po 15 minutách se mi rozbil stroj. Abyste věděli, tak mám malý přenosný a lehký Brother, který je na to moje šití dostačující, jenže malý a lehký u strojů většinou nebývá dobře. 

Minulý rok se mi podařilo strhnout podavač látky - ty malé zoubky dole, které při šití jezdí sem a tam. Dala jsem tu svojí mašinku teda do opravy, kde mi sice řekli, že to rychle nebude, ale že to budou dva měsíce, to jsem nečekala. Pan opravář navíc byl dost nepříjemný, pak mi ještě řekl, že jsem si koupila snad ten nejhorší stroj. A když jsem si to šla vyzvednout, tak mi ani nedokázal odpovědět na otázku, co s tím vlastně bylo. Doma jsem pak zjistila, že je ten můj stroj o dost hlasitější, což je známka špatného mazání. No nic, promazala jsem ho sama. 

Včera ale začal šít nějak divně. Hodně hlasitě a někde uvnitř o něco drhnul. Až do fáze, kdy se zasekl a nešil dál. Při představě, že budu zase dva měsíce bez stroje a vyslechnu si, jak jsem hloupá, že jsem neinvestovala do lepšího, mi vstávaly vlasy hrůzou na hlavě. Rozhodla jsem se, že tomu přijdu na kloub. 

Vím, že se to nemá a vy to nedělejte, ale vzala jsem do ruky šroubovák a stroj si sama otevřela, abych se podívala, co se to tam vlastně stalo. Všude byl samozřejmě prach z těch teplákovin, které v poslední době šiju, ale jak to tak vypadá, problém byl ve špatném promazání a rameno jehly se tak zasekávalo na prachu a odřených částečkách, až se prostě zadřel úplně. Vzala jsem to všechno tedy pěkně z pucu a olejovala a čistila jsem snad 5x. Ušpinila jsem přitom sebe, tepláky, stůl a snad všechno okolo, ale z hrdostí mohu říct, že jsem si zvládla opravit, vyčistit, promazat celý šicí stroj s pocitem, že zatím nemám potřebu svěřit ho do péče nepříjemnému a pomalému pánovi. 

Naneštěstí po hodině šití se začal zastavovat motor. Zkrátka, chlupy pouštějící teplákovina je pro tohoto miláčka dost velký problém a bude třeba jít do opravy. Tak snad pochopíte, že dva měsíce nic moc neušiju. 

Za pár let bych si stejně ráda koupila stroj nový, ale s mým plastovým strojem bych přeci jen chtěla ještě nějaký ten rok vydržet.