Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 


Prague

Dog & Pineapple is a fresh new lifestyle blog from the downtown of Prague. You can find personal articles about inspiring people, healthy living, fitness, beauty and fashion. 

CZ-blog

Proč investovat do skutečných šperků

Tereza Šťastná

Důvodů, proč si lidé kupují či věnují šperky bychom našli mnoho. Šperky mohou být znakem statusu, touhou po pozornosti, připomenutím životní události, či symbolem duševní cesty. 

IMG_7545.jpg

Pojďme si napřed ujasnit trochu termíny. Pokud se bavíme o špercích, většinou je řeč o doplňcích z materiálů, které nejsou velmi běžné, jako např. drahé kovy či drahé kameny. Bižuterie je povětšinou z materiálů jako je běžný kov, sklo, kůže atp.. Tento článek se zabývá módními šperky, které jsou tak na půli cesty. Jsou většinou z dražších kovů a obsahují přírodní kameny, nicméně k drahokamům je to stále ještě kus cesty.  

 V období, kdy jsem vstupovala do puberty, moje mamka křivila úsměv téměř nad každou bižuterií, kterou jsem domů dotáhla. I když to byl prstýnek z obchodu s oblečením, milovala jsem ten pocit, že si doslova za pár korun mohu pořídit něco, co vypadá jako šperk. 

S určitým věkovým odstupem a také s přibývajícími dárky v malé krabičce zjišťuji, proč je vlastně dobré si připlatit něco navíc a pořídit si něco, co má alespoň trochu cenu. Ať už osobní tak i finanční. 


Kromě hodnoty je tu ale epár bodů, které je dobré si připomenout.

Zdraví

  Zdraví by mělo být na prvním místě a málokdo si uvědomuje, že laciná bižuterie se na něm může negativně podepsat. Velké množství bižuterie například obsahuje nikl, který po kontaktu s kůží často způsobuje alergické reakce. Ve velkém množství je nikl pro tělo a životní prostředí toxický a je to také uznávaný karcinogen. To už není úplně varování, které je radno brát lehce. Proto volte raději ušlechtilé kovy jako zlato, stříbro nebo například platina. A pokud vám jde o cenu, dnes je již velké množství šperků, kdy jsou levnější kovy pokryty vrstvou kovu ušlechtilého. 

Cena

Ano, cena za skutečný šperk bývá několikanásobně vyšší, ale speciálně u těchto doplňků je nutné si připomenout termín termín cost per wear. Speciálně u prstýnků se mi stalo, že některý mi i po prvním nošení mi zabarvil prst, jinému se okamžitě sloupla vrchní lesklá vrstva. A teď počty. Takový prstýnek za 250,- je sice za hubičku, ale pokud si ho ve výsledku vezmete na sebe pětkrát, cena za jedno nošení bude 50,- korun. Prsten z pozlateného stříbra sice může stát 2000,- korun, ale na stejnou cenu za jedno nošení se dostanete za 40 dní. 

Originalita

Levná bižu je většinou záležitostí masové produkce, může se tak stát, že se vám na uchu bude třpytit stejná naušnice, jako vaší spolužačce či kolegyni. U módní bižuterie už jsou možnosti. Můžete se vydat do nějakých známých obchodů, které najdete v každém obchodním centru a nebo zapátrat po skutečných designových kouscích z dílny lokálních šperkařů. 

IMG_7998.jpg

Životnost

Šperk z dražších kovů prostě vydrží, o tom žádná. Samozřejmě za předpokladu, že se o něj staráte. Stříbro má tendence tmavnout a je poměrně měkké, může se na něm tedy podepsat hrubé zacházení. Dá se ale poměrně snadno rozleštit. Každý kov vyžaduje trochu odlišnou péči a je tak dobré se zeptat přímo u prodejců, jak o ten konkrétní doplněk pečovat. Pokud se o ně ale správně postaráte, budou vás zdobit po několik klidně i desítek let. 

Tento článek byl napsát ve spolupráci se značkou ručně vyráběných šperků Mooyyy z dílen českých návrhářek. 

Vyletněný Caprese salát

Tereza Šťastná

Při příležitosti extrémního horka jsem se rozhodla oprášit recept, který jsem před rokem psala pro Cosmobloggers. Jedná se totiž o takovou vymazlenější verzi klasického salátu Caprese, který je na léto úplně ideální lehkou večeří.

Ale znáte mě, já to ráda posouvám trochu dál a proto jsem si lehce vylepšila klasický recept.

DP-caprese-basil

Není to nic těžkého, mně se ten recept zdá jako úplná prkotina, ale mám v okolí pár lidí, kteří si pomalu neukrojí ani kousek chleba, takže sdílet to, má asi smysl. Třeba si to přečte můj muž a jednou mě překvapí.

Jo a počet neberte moc vážně. Zrovna tento salát není žádná chemie, aby se výrazně něco mohlo pokazit, takže to nechávám podle vašeho gusta.

Ingredience:

 • 250g cherry rajčátek, klidně i více druhů

 • 1 balení mozzarelly ( ideálně cherry, ale je to na vás)

 • hrstka lístků čerstvé bazalky

 • 1 bio citrón

 • extra panenský olivový olej dle chuti / diety

 • sůl (na toto je skvělá ta drahá vločkovaná, ale stačí i obyčejná)

 • čerstvě mletý pepř (nikdy, ale nikdy nekupujte už umletý, protože oxiduje a usazuje se na játrech - you’re welcome)

 
caprese-4.jpg

Postup

 1. Rajčátka a bazalku opláchneme. Cherry rajčátka rozkrojíme. Pokud se vám blíží návštěva, tak tady je super trik na krájení asi tak za 5 vteřin, a pokud si chcete hrát, krásně vypadají nakrájené na čtvrtky. Dáme na talíř.

 2. Část bazalkových lístků klidně trošku potlučte v hmoždíři s olejem, kvůli tomu, že ten olej rozvoní.

 3. Vyndáme mozzarellu z obalu a v ruce jí natrháme na jednotlivé kousky, třešínkovou klidně nakrájejte a naskládejte na rajčátka.

 4. Zbytek bazalky si v ideálním případě natrháme na menší kousky v ruce, v horším případě nakrájíme, v nejhorším případě nastříháme a zasypeme jí salát.

 5. Potlučenou bazalkou s olejem také polijeme salát.

 6. Poté nastrouhejte na salát kůru z jednoho omytého bio citrónu a kdo chce být extra fresh, může i salát lehce pokapat jeho šťávou.

 7. Pak už jen sůl a pepř dle chuti a můžeme servírovat. Ideálně s nějakou čerstvou bagetkou.
Stylový update

Tereza Šťastná

dp-blue-dress-portrait.jpg

Říkala jsem si, že vás nejspíš bude zajímat, jaký je můj postoj k udržitelné módě, když už se tu déle než rok neobjevilo nic, co bych si sama ušila.

Přiznám se, že jsem poslední rok docela zlobila a hodně nových věcí si pořídila. Nejprve jsem přibrala (posledních 6 let klasika) a některé věci už mi tak dobře nepadly a také mi lehce dospěl vkus. Vzhledem k tomu, že pracuji v korporátu, nemohu nosit už tolik sportovních outfitů a zjistila jsem, že v “ženském” oblečení se cítím přeci jen trochu lépe.

Při nákupech jsem se ale zaměřila na to, abych si nekupovala výstřelky, ale skutečně univerzální kousky, v neutrálních barvách, které se mi osvědčily. Jsou to například světle modré šaty různých střihů, malé černé šaty i třeba overaly, bílé košilové šaty. Zkrátka věci, které z módy jen tak nevyjdou. S tím ale souvisí kvalita materiálů. Na to je můj oblíbený obchod COS. Většina věcí je velmi kvalitně ušita a materiály jsou skutečně velmi dobré kvality. Nebo jsem vybírala hodně oblečení z Bio bavlny, jako třeba tyto zavinovací šaty.

dp-light-blue-dress-shoes.jpg

Dalším důležitým zdrojem se mi staly second handy. Objevila jsem jeden úžasný online, kde se dají sehnat super značky za super peníze a mnohdy se jedná i o novinky.

Takže ano, přeměnila jsem téměř celý šatník, ale alespoň o věci, které mi nyní skutečně padnou, vypovídají o mém stylu v tomto věku a mohu se v tom cítit jaksi dospěleji. Těšte se na fotky :)Tipy, jak doma šetřit vodu

Tereza Šťastná

Je strašné sucho. Všechno, co jsem na zahradě pěstovala mi uschlo, snímky z družice vypadají, jako bychom žili někde u rovníku. Co si budeme povídat. Je to sice fajn, že tu máme slunné léto, ale letní bouřky by také nebyly úplně od věci. 

A právě ve dnech, jako jsou ty dnešní je třeba si uvědomit, že pitné vody na planetě ubývá a nebylo by od věci s ní začít trochu šetřit. Věřím tomu, že člověk by měl začít od sebe a tak i já dělám nějaké kroky k tomu, abych úplně nepřispívala k plýtvání, ale abych vodu doma využila efektivněji. Následující seznam jsou věci, které já doma praktikuji, a kterými se můžete nechat inspirovat. 

1. Vypínám kohoutek, když si čistím zuby

Správně bychom si měli čistit zuby dvě minuty. Umíte si představit, kolik vody zbytečně proteče mezi časem kdy si namočíte kartáček a vypláchnutím? Naučila jsem se tedy kartáček pouze namočit a vodu na vypláchnutí točit do skleničky, aby ani kapka nepřišla nazbyt. 

2. Voda z vajíček je skvělá

Skořápka je plná vápníku a při vaření vajíček, se uvolňuje do vody. Doporučuji nechat tuto minerální vodu vychladnout a použít na zálivku květin. Budou vám za to vděčné. 

3. Využití zbytkové vody

Květináče jsou super zdroj, kam zbytkovou vodu vylít, takže k vodě z vajíček do nich dávám veškerou zbytkovou vodu. To znamená: voda ze sušičky (ano máme doma sušičku, což je žrout energie, ale máme jí kvůli Air bnb, ne kvůli oblečení), voda z kapající klimatizace (půdní byt je bez ní v létě peklo), nedopitá voda ze skleniček, voda, ve které jsem omývala ovoce/zeleninu, voda při odmrazování mrazáku, nedopitá voda z misek pro psy.

4. Praní s rozumem

 Pračku nikdy nepouštím, když není plná a peru zásadně na nejkratší program. 3 hodinové programy jsou opravdu zbytečné a neustále naplňování a máchání je plácání energie i vody. Věřte tomu, že se oblečení vypere i při těchto teplotách. Tedy pokud nemáte doma věčně pozvracené a pokakané miminko:) 

5. Sběr dešťovky

Mám výhodu, že naše parapety jsou tak metrové a kromě květináčů na ně mohu postavit i nádobky na dešťovku. Opět ji získají kytky. No není super to domácí pěstování?

6. Sprcha s rozumem

Máme doma velkou vanu, speciálně v létě ji ale sotva napouštím. Vlastně už je to několik měsíců, co jsem ji nevyužila. Raději se rychle osprchuji a snažím se postupovat logicky. Nejprve si namočím vlasy, vypnu vodu a použiji šampón. Poté vlasy opláchnu a opět vypnu vodu. V tuto chvíli si vykartáčuju chodidla, protože chodím věčně bosa a venku v sandálech. Nanesu kondicionér a namydlím tělo. Pak vše důkladně opláchnu. A když je potřeba se oholit, řeším to epilátorem s pudrem, ne žiletkou či krémem. Jednak mi to vyhovuje víc a pak také není co oplachovat, protože dětský pudr všechno odmete. 

7. Myčka

Myčka je super řešení pro kuchyň. Dnes se dokonce dají sehnat i ekologické varianty mycích prostředků. Takže je to super eko způsob, jak šetřit vodou a zároveň minimalizovat svojí toxickou stopu. 

A jak šetříte doma vodou vy? Napište mi komentáře, protože mě další tipy zajímají. 

DIY - taška na pláž z IKEA koberce

Tereza Šťastná

Mám pro vás super letní, jednoduchý návod na krásnou tašku z IKEA koberce. Hotová je za pár hodin, takže jí stihnete i v před-dovolenkovém shonu. Na toto super DIY jsem narazila na mém oblíbeném blogu Honestly WTF, tekže veškerý kredit jde tam. Nicméně přišla by mi škoda, vám neukázat, jak šla moje tvorba téhle tašky a přiznám se, že video vzniklo před rokem a já tašku nosím neustále. 

Až jí ušíjete, tak budu ráda, pokud se o výsledek se mnou podělíte, třeba tak, že mě tagnete nebo označíte v příspěvku. Můj IG je @dogandpineapple:) 

Budete potřebovat: 

 • IKEA SIGNE koberec
 • šicí stroj s jehlou na kůži či džínovinu, pevnou nit
 • kožená či koženková ucha (seženete třeba v galanterii třeba Stoklasa)
 • třásně a provázek (také v galanterii)

Videonávod:

Rekonstrukce

Tereza Šťastná

Nedávno jsem psala o tom, jak jsme se přestěhovali do většího bytu no a nyní vám budu vyprávět, jak jsme se rozhodli ho vylepšit. 

Už při stěhování jsme věděli, že se chceme pustit do opravy podlahy. Jak už to tak v klasických pražských bytech bývá, máme zde kvalitní dřevěné parkety, které ale byly zakryté lakem jak ze sokolovny a k tomu ještě popraskaným. No a když už v tom budeme, tak jsme si řekli, že i vymalujeme. 

Jenže jak už tomu tak bývá, rozhodli jsme se, že natřeme i naše dřevěné trámy. Sasho se 2x vydal cestou pokus omyl a začal je natírat akrylem, až nám nezbývalo nic jiného, než trámy nakonec i obrousit a natřít lazurou. To samozřejmě rekonstrukci protáhlo, ale výsledek stojí za to. 

Další věc, která byla v původním plánu bylo natřít zábradlí. Dřív totiž mělo poměrně slušnou tmavě šedou matnou barvu, jenže někdo v průběhu let tuto barvu zakryl odporným pseudo stříbrným akrylem, který se na některých místech loupal. Vybrali jsme tedy matnou černou barvu a natřeli jak zábradlí, tak konstrukci. Kombinace matné voskované podlahy a matného černého kovu okamžitě pozvedla úroveň bytu na level 3. 

Dlouhou dobu jsem Sashu taky přemlouvala, abychom změnili světla. Vždycky se tvářil jak naprostý kakabus, ale ta rekonstrukce v něm rozdmýchala chuť kutit a tak se mi povedlo ho přesvědčit na bodovky. Dokonce se mu to zalíbilo natolik, že jsme vyměnili všechna světla v bytě. A ano, téměř všechna jsou bodovky. Je to totiž skvělá možnost, jak si světlo nasměrovat tam, kam potřebujete a výsledný efekt osvětlené místnosti vypadá luxusně. 

Já samozřejmě neustála listovala Pinterestem pro inspiraci, až jsem narazila na fotografii nádherné kuchyně v černé barvě. Tak jsem to milému poslala a čekala odpověď ve smyslu: "Ty jsi se fakt zbláznila!" Místo toho mi ale přišlo: "Wow, to je top, to by bylo super!" No a hádejte co, investovat do nové kuchyně jsme nechtěli, a tak jsme si dvířka přestřikali na černo, vyměnili úchytky za kožené a hádejte co? Už jsme byli tak na level 6. Je to vlastně strašně snadná věc, ale tak efektní!

Pak jsme už ladili drobné detaily jako čím zakrýt stary ošklivý gauč a jak rozsvítit tmavý kout. A samozřejmě nás ještě čeká pořízení nové lednice, skříní a gauče. Ale o tom až jindy. Teď se podívejte jak to při rekonstrukci vypadalo.  

 

Proč jsem vyměnila šatník za zahradu

Tereza Šťastná

 Všichni, kdo mě znáte, víte, že miluju módu. Sleduji přehlídky z fashion weeků po celém světě, pravidelně sleduji velké módní osobnosti, zajímám se o nové talenty, názory, materiály. A ano, ačkoliv jsem nikdy nebyla přímou součástí tohoto světa, byla jsem do něj částečně zatažená, stejně tak jako umělecký svět, ze kterého jsem tak nějak do společnosti vzešla. A ačkoliv to bylo fajn, setkávat se a přátelit se se všemi těmito zajímavými lidmi, zjistila jsem, že ve skutečnosti místo rozvoje mé kreativity ji akorát blokují a já se soustředím na ně, místo na sebe. 

  A tak jsem na začátku tohoto roku udělala velmi zásadní rozhodnutí. Dělat to, co dělá dobře mně a co mě ve skutečnosti nabíjí a inspiruje. 

Zatímco procházka v muzeu, galerii nebo třeba jen Pařížskou ulicí je velmi inspirativní, není to něco, co bych chtěla dělat na pravidelné bázi. Já se vždy nejlépe cítila v přírodě, kde má člověk stále možnost se propojit se svými kořeny. 

Myslím, že už začínám být totiž přesycená všim, co se děje. Štve mě politická situace, štve mě, že na mě na internetu i z televize křičí reklamy, reklama je v knihách, venku kam se podívám. A proto potřebuji být někde, kde mohu něco budovat a zároveň do toho vynaložit veškerou energii.

Potřebuju zkrátka někam, kde můžu vydechnout.

Knihy, které si v roce 2018 musíte přečíst

Tereza Šťastná

Přiznám se, že velmi ráda čtu. Je to pro mě takový rituál odprostění se od digitálního světa, ve kterém jsem přes den v práci. Jen bohužel nejsem úplně ten typ, který by byl schopný přelouskat knihu během tří dní, protože zkrátka ten čas na to nemám a zárověň u knihy nevydržím déle než hodinu. A můj oblíbený žánr? Většinou knihy napsané lidmi, které já obdivuji, v angličtině bývají zařazené v žánru non-fiction, v češtině je trochu složitější, protože to někdy je biografie, komedie nebo třeba osobní rozvoj. No určitě vám napovím, když zmíním své oblíbené autorky - Chelsea Handler a Ellen DeGeneres. Obě mohu doporučit, protože u jejich knih se opravdu nasmějete a je to ten nejlehčí oddych. 

 Poslední dobou, ale hodně čtu o módním průmyslu a knihy od žen, od kterých se mohu něčemu přiučit. Asi všichni jste četli knihu Girlboss od Sofie Amoruso, že? Na svém příběhu skvěle ukázala, jak se člověk může opravdu vypracovat vysoko, když bude mít dávku odvahy a trochu i drzosti. A ačkoliv je pro mě téma byznysu velmi zajímavé, začala jsem se spíš pohybovat směrem ke knihám o módě a životnímu stylu. A tady jsou moje tipy: 

2017 christmas-2.jpg

Životní styl

How to Be Parisian Wherever You Are (Jak se stát pařížankou)

Je to skvělá humorná kniha, která Vám dá nadhled nad problémy s muži a ukáže Vám, jak být vždy nad věcí. Jinak to shrnout opravdu nejde. Pařížanky se totiž vlastně vůbec neřeší, alespoň na veřejnosti se to tak zdá, ale doma se řeší až příliš. Určitě mi tato knížka ale naservírovala pár rad s humorem. 

Móda

Love × Style × Life

Nádherně zpracovaná kniha od mé nejoblíbenější "blogerky" Garance Doré. Schválně dávám slovo blogerka do uvozovek, protože ona vlastně už blog příliš netvoří. Stala se z ní osobnost, která spolu se svým týmem vytváří skvělý obsah - ať už posloucháte její podcast nebo čtete Atelier Doré. Je to velmi talentovaná fotografka/ilustrátorka, která se dostala do módního světa a já velmi obdivuji její přízemnost a vytříbený styl, který se neřídí podle trendů. Ukazuje, že svět módy je sice fajn, ale stejně je to celé o vás a vašem přístupu k odívání se. Pokud totiž najdete svůj styl, budete vždy vypadat skvěle. Garance dává tipy na to, jak svůj styl najít, jak nakupovat, jak přemýšlet trochu udržitelně - byť ne moc. Knihu zatím terpve čtu, ale i po první polovině ji mohu všem jen doporučit. 

Jídlo

Cravings

Také jste takoví fanoušci Chrissy Teigen jako já? Podle mě je to totiž skvělá máma a milující žena, přitom je velmi moderní krásná žena, která má smysl pro humor. 

No a světe div se, tato modelka k tomu všemu skvěle vaří! Upřímně jsem si myslela, že její kuchařka bude plná zdravých receptů se surovinami jako kadeřávek, quinoa, řepa a tak. Ne! Její kuchařka je plná dokonalých receptů, které jsou většinou spojením thajské kuchyně její maminky a americké kuchyně, kterou vařil tatínek. A je to skvělé a pěkně pikantní. 

Najdete tam thajské recepty, saláty, burgery a steaky, pěčenou zeleninu i zapečené těstoviny. Plus pár vtipných příběhů. 

Udržitelná móda

Dress [With] Sense

Toto je aktuálně kniha, která je takovou mojí biblí udržitelné módy. Je tam spousta informací díky kterým si uvědomíte, jak je vlastně jednoduché změnit svůj přístup k odívání. Obsahuje také rozhovory se zajímavými osobnostmi z módní branže, které se začaly věnovat udržitelnosti. 

 

Mé ohlédnutí za rokem 2017

Tereza Šťastná

První týden nového roku je za mnou a já mám konečně jasno v čem chci aby byl rok 2018 jiný a zároveň mám i chvilku na to, reflektovat, co mi uštědřil rok předešlý. 

Když se ohlédnu zpět do doby přesně před rokem, vybavuju s jakou nejistotou jsem do něj vstupovala. Koncem ledna jsem měla přijít o jednu spolupráci, která měla podstatný finanční podíl v mé obživě. A když mi před svátky oznámili, že spolupráci ukončí již od začátku ledna, byla jsem strašně nervózní, jak to se mnou v roce 2017 po finanční stránce vlastně bude. K tomu se přidal druhý klient, který získal dojem, že online marketing v dnešní době nepotřebuje, čímž mi moc klidu nepřidal. Do toho má nejlepší kamarádka porodila dítě a já věděla, že už nebude prostor pro přátelství, tak jak do té doby bylo a tušila jsem v kostech, že ten rok bude přelomový z více ohledů. 

 Ale jak už tomu tak bývá, když skončí jedna příležitost, objeví se někde druhá a stalo se. Objevila se jedna malá práce, která mě ve výsledku stála nejen čas, tak i horší ohodnocení a co je na tom úplně nejhorší, mé přátelství . Rozhodla jsem se, že už nechci být freelancer, který se živí prací s vícero klienty, protože je to moc úsilí a menší klienti většinou nechápou, jaký význam pro ně mé služby mohou mít. Ukončila jsem i tak svou práci, ve které jsem stejně neměla vidinu žádného posunu a můj osobní rozvoj byl v seznamu mého nadřízeného na posledním místě. Nebyl prostor pro kreativitu ani důvěra v mé projekty, a když mi přistála zajímavá nabídka od jedné headhunterky, neváhala jsem a zapojila se do výběrového řízení na dodavatele služeb pro HR oddělení ve ŠKODA AUTO. A vyhrála. Opustila jsem tak starou práci a vydala se vstříc osobnímu rozvoji. 

Potkala jsem partu skvělých lidí, získala skutečně dobré vedení, které mi důvěřuje a podporuje můj rozvoj, spolupracuji se skvělou agenturou a spousta věcí se mi konečně srovnala v hlavě. Ano mám možná míň času na své osobní nápady, na blog a na to být kreativní, ale jsem ve fázi života, kdy jsem orpavdu šťastná s tím, jak věci jsou. 

Dokonce i s kamarádkou jsme na cestě k obnově přátelství. Všechno si zkrátka sedá a to co ne, to je stejně jen v hlavě. Člověk má totiž život podle svého přístupu k němu. Celý život je jen a jen o vás a vaší hlavě. Pokud se stane něco, z čeho jste nešťastní, začněte od sebe. Přemýšlejte, jak se k problému můžete postavit. Každá tragédie, kterou jsem si v životě prošla mě posunula dál a já jsem za ty zkušenosti vděčná. 

Zkuste takhle k tomu roku 2018 přistupovat. Přeji spousty úspěchů! 

Vaše, 

Tereza 

Svátky

Tereza Šťastná

Tak jak jste si užili svátky? 

Já jsem se rozhodla si v jejich průběhu odpočinout jak po fyzické, tak po psychické stránce. Předvánoční shon totiž u mě byl letos extrémní vzhledem k tomu, že jsem musela dodělat jeden náročný projekt v práci a připravit svůj domov na oslavu s rodinou. Letos jsme se totiž rozhodli slavit u nás doma, alespoň jednu část, tu s tátou. 

IMG_0560.JPG

Projekt v práci jsem dotáhla do potřebné podoby, 21. a 22. nakoupila dárky, a 23. už chystala spolu s rodinou naši první "štědrovečerní" hostinu. Díky tomu, že jsme byli v Praze, s námi mohl oslavovat i Sasho a naši dva psi. 

Druhý den jsme se sestrou jely do Pradubic, oslavit Vánoce s mamkou a následně s širší rodinou. Pro mě jsou Vánoce mix nálad a úplně mi to nedělá dobře. V naší rodině jsou tací, pro něž Vánoce s rodinou znamená utrpení a já se přiznám, že ta toxická atmosféra mi osobně vadí. Při Vánocích s rodinou není vždy všechno růžové, ale je to přeci čas lásky a odpouštění, tak nevím, proč bychom si to všichni navzájem měli dělat ještě horší, když bychom se měli všchni snažit spolu vycházet. 

Navzdory tomu všemu pro mě ale Vánoce byly vlastně docela příjemné. Bylo hezké se sejít u stolu, povečeřet společně, což se nám za celý rok nepodaří, dát si trochu té radosti a dokonce se mi letos podařilo splnit mamce její dlouholetý sen. 

IMG_0559.JPG

Na 2. boží hod mě bohužel skolila chřipka a já byla tři dny neschopná ničeho, tak mám pocit, že jsem si toho volna neužila tolik, jak jsem mohla, ale to se bohužel stává. 

No a pokud by Vás zajímalo, co mi Ježíšek nadělil, tak jsem toho dostala spoustu. Letos byl ježíšek opravdu krásný. Pod stromečkem na mě čekal nový telefon, krásné naušničky, výborné knížky, krásně voňavé svíčky a spousta kosmetiky do koupele. Postupně se o to s vámi podělím. 

No a jak jste oslavili svátky vy? Co pěkného jste dostali? A především, jak vnímáte svátky s rodinou vy? Dejte mi vědět.

Pa T. 

 

IMG_0554.JPG

Mýty o udržitelné módě

Tereza Šťastná

Nedávno jsem vedla rozhovor s jednou známou ohledně udržitelné módy. 

Říkala, že by si strašně ráda vybudovala udržitelný šatník, ale že to stojí hodně peněz a proto ho ještě nemá. 

Toto je velmi častý omyl, se kterým se setkávám téměř pokaždé, když někomu řeknu, že se o udržitelnou módu zajímám. Další argument, proč se někdo o udržitelnou módu nezajímá je, že je to stejně všechno šité na jednom místě, případně občas slýchávám, že stejně jako jeden člověk nic nezmůžu. 

Pojďme se tedy na tyto mýty podívat pod pokličkou.

Udržitelný šatník znamená vlastnit drahé, ale kvalitní kousky.

Ano, je pravda, že se říká, že člověk by měl do svého šatníku dostat kvalitu, kterou módní řetězce zkrátka nemohou poskytnout. Udržitelná móda je ale především životní filozofie díky které člověk nakupuje s rozvahou a uvědoměním na základě potřeby, zajímá se o to, odkud jeho oděv pochází, zároveň se stará o oblečení, které doma již má, aby jeho životnost byla co nejdelší a pokud chce něco vyřadit, recykluje ho, ať už prodejem, darováním a nebo jiným využitím. 

Rozhodně tedy prvním krokem není vyhodit vše, co má člověk doma a nakoupit si nové "lepší" a "zodpovědnější" kousky, ale naopak zhodnotit stav oblečení, které už má a přehodnotit své nákupní zvyky. 

Vše je šité v jedné fabrice

Velká většina značek skutečně šije u jednoho dodavatele kdesi v bangladéži či někde jinde. Proto je důležité se zajímat o to, odkud oblečení pochází, pozorně si číst cedulky na vnitřní straně oděvu, ale pozor. I ty mohou mýlit. Některé firmy předvyrobí zboží jinde a pak ho zkompletuje v nějaké "lepší" zemi, protože to může velmi dobře ovlivnit cenu. To platí především u bot a kabelek. Zde platí pravidlo, číst, zajímat se a vyptávat se. 

Popř. zkuste nakupovat lokálně. I zde v ČR se začíná objevovat spousta firem, které oživují oděvní průmysl a ty, které tu jsou již dlouhodobě a na které jsme zanevřeli kvůli jejich neschopnosti držet krok s aktuálními trendy, také představují nové, zajímavé kolekce. 

Jednou z takových firem je třeba moje oblíbená zlínská obuvnická značka Vasky. 

sustain-9.jpg

Udržitelná móda není hezká

Může se to tak pozdávat neboť většina značek, které se udržitelnou módou zabývají, vytváří své kolekce tak, aby byly nadčasové. Proto v jejich kolekcích většinou nenajdete nejnovější výstřelky, jako v řetězcích. Jenže tyto trendy kousky kolikrát nemají dlouhou životnost, protože cílem velkých značek je prodávat co největší objem oblečení v co možná nejkratším čase. A odtud pramení naše neustálá potřeba si pořizovat něco nového a zároveň se zbavovat již nemoderního. 

Jakmile ale přehodnotíte svůj přístup, zjistíte, že základ každého šatníku je stejný. A právě tyto nadčasové kousky se rozhodně vyplatí pořídit z dobrých a ověřených zdrojů. 

Už nikdy nesmím nakupovat u řetězců

Nikdo vám nenakazuje, kde byste měli nebo neměli nakupovat své oblečení. Pokud objevíte něco, co vám padne a co vám udělá neskutečnou radost a především, co unosíte, tak si to klidně kupte. Pokud si totiž budete odpírat něco čistě z principu, moc dlouho vás tenhle zodpovědnější životní styl bavit nebude. 

Zkuste spíš přehodnotit své nákupní zvyky. Do obchodu se vydejte jen v případě, že něco skutečně potřebujete a ne za terapií ze špatného dne. Zhodnoťte, jestli je kousek kvalitně zpracovaný a zda-li vám nějakou dobu vydrží. Pamatujte i na hodnotu cost-per-wear a nekupujte něco, co je sice levné, ale ve skutečnosti si to obléknete třikrát. 

Musím nakupovat pouze přírodní materiály

Přírodní vlákna dýchají a jsou příjemná na pokožku. Jenže to ještě neznamená, že nejsou přítěží pro naši planetu. Všechno má své klady a zápory a neexistuje jasné pravidlo, co je dobře a co špatně.

Taková bavlna je asi nejlepší volba, jenže i při jejím pěstování se spotřebuje velké množství vody a pesticidy asi ani netřeba zmiňovat. Další otázkou jsou producenti bavlny. Jak už asi víte, módní průmysl je druhý největší tahoun světové ekonomiky. A rozhodně to je tvrdý byznys. V médiích také proběhla zpráva, že ISIS vlastní bavlníková pole v Sýrii a že nákupem bavlny tak podporujete terorismus. Nechci zde zarytě tvrdit, že tomu tak je. Jen chci abyste se zamysleli nad tím, že všechno odněkud pochází. 

Další přírodní materiály jsou třeba viskóza, což je vlastně chemicky zpracovaná bavlna, stejně tak lyocell, který je viskóza, ale z bambusu. Při tomto chemickém procesu se do přírody dostává velké množství chemikálií a i když třeba speciálně lyocell je propagován jako udržitelný, je na tom vlastně stejně špatně jako vše ostatní. 

A umělá vlákna dnes zase na druhou stranu bývají vyrobená z recyklovaných pet lahví a jejich výroba není příliš složitý proces. 

Takže si vlastně nevyberete a opět se vracíme k tomu, že je třeba se zajímat o to, odkud co pochází. 

Celý proces budování udržitelného šatníku je tedy stejně jen a jen o zapojení hlavy do celého procesu a ukončení emočního nakupování. 

Napadají vás nějaké další mýty či výmluvy, kterými se lidé ohánějí? Napište mi je do komentářů. A pokud vám toto téma připadá důležité, nezapomeňte tento článek sdílet s ostatními. 

 

 

Stěhování

Tereza Šťastná

A je to tu, po roce rozvažování jsme se konečně odhodlali odstěhovat do většího bytu. 

Se vši upřímností musím říct, že byt, ve kterém žijeme aktuálně je větší než byt ve kterém jsem vyrostla a to tu žijeme v podstatě jen my dva a psi, ale dost často máme návštěvy, naše podnikání a aktivity si také uzmuly dost podstatnou část našeho prostoru, že jsme už takhle nemohli dál. 

Já si polepším, protože moje pracovna bude mít okna s parapety, která směřují na jih, takže vlastně můžu rozšířit svou truhlíkovou zahradu a světlo tam bude lepší pro všelijaké focení a natáčení. Zároveň už nebude muset sloužit jako pokoj pro hosty a já tak získám víc prostoru. 

Sasho bude mít svou pracovnu / pokoj pro hosty, protože pracovnu až do takové míry jako já, nevyužívá, spíš ji potřebuje pro skladování věcí a sušení povlečení. 

Na co se ale extrémně těším je galerie. Ano, budeme mít obývací prostor s galerií, což bude nádhera, byt je totiž mezonet. Zatím jsme se rozhodli, že galerie bude taková chill out / skladovací zóna. Je tam pár chytrých skrýší na vysavač, spižírnu a tak. Btw, kam dáváte vysavač vy? Já tenhle problém nikdy moc nedokázala vyřešit. 

Aby té rozmazlenosti nebylo málo, těšíme se na dvě velké koupelny, jedna s vanou / vířívkou, druhá se sprchovým koutem. Takže mám tu možnost se naložit po práci do vany se sklenkou vína. Plus já si konečně můžu užít svých šumivek do koupele. 

Já vím, zní to všechno strašně snobsky a uznávám, že je to trochu víc než by nám stačilo, ale zase na druhou stranu, život je krátký, a když žijete s balkáncem, tak ten prostor kolem sebe rozhodně potřebujete. Navíc, větší byt = víc uklízení, rozhodně to tedy nebude všechno tak růžové. 

No a protože nový byt je také příležitost pro změnu interiéru, zde máte pro představu mojí inspiraci, veškeré fotky jsou z mého Pinterestu a původní zdroje tak najdete tam. 

 

 

Moje léto

Tereza Šťastná

Jaké to je, když se vám v horizontu pár dní změní životní režim? Vyčerpávající a zároveň napínavé. Musíte se asi divit o čem je řeč, co? 

Nemyslete si, že jsem se na vás s články vykašlala, jen jsem před téměř dvěma měsíci udělala krok do neznáma a od té chvíle to byla opravdu jízda! Změnila jsem totiž práci. 

 Posledních několik let jsem fungovala v takovém velmi uvolněném režimu, po kterém jistě touží spousta z vás. Měla jsem práci z domova, neboť jsem živnostník a vedla si svůj denní režim docela podle sebe. Ráno jsem vstala s klidem, vyvenčila psy, udělala si snídani a pustila se do práce, kterou jsem si i tak šéfovala podle potřeb mých klientů a vlastních projektů, včetně blogu. Jenže takový pracovní den se mi nakonec protáhl až do nějakých 7 či 8 hodin večer a já měla z celého dne absolutní nic. A ještě jsem k tomu byla neustále zavřená doma. 

Umíte si tipnout kolik kroků jsem z těch doporučených 10 000 denně nachodila? Stěží 2 000. A tak jsem pracovala 10 i více hodin denně s nachozenými pár kroky a kynula si tak ve své bublině. 

Řekla jsem si, že potřebuju změnu a začala jsem se poohlížet po něčem novém. Shodou okolností mě oslovila jedna milá headhunterka s nabídkou řízení projektu pro jednu z největších českých společností. Nejdřív jsem se trochu cukala, protože tato práce zahrnuje dojíždění. Čím víc jsem ale o nabídce věděla, tím víc jsem byla přesvědčená, že je to náhoda, která se měla prostě stát. 

 Je to výzva do které postupně vplouvám poslední dobou. Místo vstávání v 8 ráno musím vstávat v 5:30. Pak mě čeká cesta autem a já jsem teprve vyplašený začínající řidič, takže je to velké drama, následuje den plný nových věcí, které se musím naučit. Cesta zpět do Prahy a obstarání domácnosti. Tak vypadá můj nový celý den. Pro vás je to možná rutina, pro mě krok dál v životě, ačkoliv ostatní to mohou považovat za krok zpět. Každý touží po nezávislosti, ale já toužím po výzvě, která s sebou nese režim. Abyste věděli, tak denní počet kroků jsem téměř ztrojnásobila, začala jsem jíst pravidelně a zhubla tak 3 kila, po příjezdu domů mě nečeká další práce, ale mohu večer věnovat cvičení, šití, odpočinku. A navíc se aspoň naučím konečně řídit. 

 Nebudu vám vyprávět, že všechny tyto velké změny jsou stres a zátěž a že já jsem z toho poslední týdny velmi unavená. Ale konečně jsem šťastná, že mohu pracovat na věcech, které mají smysl a že mohu něco ovlivnit. Tak se na mě nezlobte, že tu je méně článků, ale až si trochu zvyknu, bude jich tu víc. 

NARS začíná testovat na zvířatech

Tereza Šťastná

Jsem zklamaná! 

Neustále žiji s pocitem, že v dnešní době značky od testování na zvířatech ustupují, ale opak se zdá být pravdou. 

Když jsem v nedávné době pátrala po make-upu, který by vyhovoval všem mým požadavkům a zároveň by nebyl testovaný na zvířatech, bylo to jako hledat jehlu v kupce sena. Nakonec jsem se rozhodovala mezi dvěma favority a to Smashbox Camera Ready BB krémem (Douglas) a NARS All Day Luminous Weightless Foundation (Sephora). Vyhrál Smashbox a dnes jsem tomu skutečně ráda. 

NARS totiž včera oznámil na svém Instagramovém účtu, že se rozhodl vstoupit na čínský trh, kde je testování na zvířatech vyžadováno zákonem. V jejich dlouhé zprávě sdělují, jak se staví proti testování, že souhlasí s tím, že testování na zvířatech je v dnešní době přežitkem a že jejich společnost na zvířatech netestuje, až na případy, kdy je testování vyžádováno zákony. Což je právě v Číně. NARS sděluje, že bude nadále podporovat boj proti testování, což se mně osobně zdá v této situaci jako PR strategie více, než skutečný zájem bojovat. 

Zmínila jsem to tu již dříve v článku o kosmetice, která je na zvířatech testovaná. Prodej kosmetiky v Číně i za cenu testování já osobně jako podporu testování vnímám. Naopak mám velký respekt pro značky, které se právě z tohoto důvodu čínskému trhu vyhýbají. Společnost, která totiž na zvířatech testuje byť jen z 1%, pro mě osobně pořád testuje a neměla by tvrdit, že je proti. Z vyjádření NARS se také dá pochopit, že na tento trh vstupují, aby proti tomuto nesmyslnému zákonu mohli bojovat. Je to mimochodem to samé, co mi na Instagramu napsali z Khiel's. Upřímně? Je to naprostý korporátní nesmysl, který popírá logiku a nikdo, kdo umí svůj mozek používat, na to přeci nemůže skočit. 

Okamžiky jako jsou tyto mě skutečně utvrzují v mém přesvědčení, že je opravdu třeba se zajímat o politiku značek, jejichž zboží kupujeme, máme v plánu kupovat nebo jsme v minulosti nakoupili. A naše rozhodnutí o dalším nákupu založit na tom, co se slučuje s našimi hodnotami, každý ať si nastaví jakékoliv jsou jemu vlastní. Někdo z vás může být s prodejem v Číně v pohodě. Já vím, že jsem s vědomím nakupováním značek, které za cenu zisku potopí své původní hodnoty, jako je právě NARS, skončila. 

Když nepadne střih

Tereza Šťastná

Proč se tu poslední dobou neobjevil žádný kousek, který jsem si ušila? Jak ráda bych vám odpověděla něčím sofistikovanějším než že jsem zkrátka poslední dvě věci naprosto posrala.

 Ono se řekne, že když někdo umí šít, tak si dokáže vše upravit namíru. Já jsem pravý opak. Zvládnu něco ušít podle střihu, ale jakmile mám do střihu zasáhnout, tak jsem absolutní nula. Fakt. 

Když máte tak atypickou postavu jako já, perfektně padnoucí oblečení se těžce hledá, natož šije. Speciálně pokud jste samouk a veškeré své znalosti máte z Burda tutoriálů a internetu. Kdykoliv se změřím, tak moje míry vycházejí na 3 různé velikosti, no a trefujte se do toho. V zimě jsem si šila tepláky - ty první byly moc velké, ačkoliv jsem vybrala velikost v tabulce přesně podle svých měření, na druhých jsem zvolila špatnou gumu v pase a až třetí se mi povedly.

Další výtvor měly být volánkové šaty z toho úžasného hedvábí s bavlnou v růžové, co jsem sehnala v akci. Dala jsem si na nich skutečně záležet a krásně je vypodšívkovala, všechny švy byly krásné a jednotné, volán zapošitý v ruce no zkrátka vysoká krejčovina v podání samouka. Jenže? Po ušití jsem šaty oblékla a jejda. Jsou mi tak veliké, že vypadají jako ošklivý kus růžového hadru. 

Vzhledem ke křehkosti té látky a té precizní práci s podšívkou bohužel párání nepřipadá v úvahu. Co teď? 

Další pokus o spotřebu téhle látky bylo jednoduché tílko s véčkovým výstřihem a romantickými špagetovými ramínky. Zvolila jsem dokonce stejnou velikost jako u volánkových šatů, takže ačkoliv to není volný střih, určitě mi padne. Jo, to byste se divili. Těsně před koncem jsem si top oblékla a celý ten top chudák obepíná můj hrudník tak pevně, že nošení bude muset počkat. 

Jsem samozřejmě celá nešťastná, že zatím ani jeden ze svých letních modelů nemůžu nosit a snad mám poučení pro příště. Jen kdyby mi ty šaty nepřidávaly dalších 8 kilo navíc... 

Co s víkendem?

Tereza Šťastná

Poslední dobou se snažím o víkendu moc nepracovat a naopak se dostat ven a vidět něco zajímavého. Když totiž pracujete z domova, málokdy se dostanete ven takže si člověk připadá takový otupělý. No a co s víkendem, který budete trávit v Praze? 

1. Avon Pochod

Tuto sobotu proběhne další ročník Avon Pochodu a já ho půjdu poprvé jako součást Cosmo týmu. Je to skvělá příležitost se projít centrem města, dopřát si trochu pohybu, poznat nové lidi a ještě podpořit dobrou věc. Mottem letošního ročníku je #neřeš, a proto nic neřešte a prostě doražte! Můžeme se tam potkat. 

Mrkněte na pozvánku našeho Cosmobloggers týmu: 

 

 

2.  Retro výstava v Národním Muzeu

Tahle výstava už měla být ukončená, nicméně pro velký zájem byla prodloužena do konce července a já musím říct, že opravdu stojí za to, speciálně pokud milujete módu. Výstava mapuje styly 20. století a jejich vliv na současnou módu. Můžete se pokochat technikou i materiály a inspirovat se tak při refreshi svého šatníku, ať už si ho ušijete sami nebo ne. 

3. Opalovačka na Ladronce

 Poslední dobou miluju vyrazit na Ladronku s dekou a načerpat trochu toho vitamínu D. Je to totiž místo, kam lidé chodí bruslit, běhat a všelijak se aktivně vybít, ale opalujících a piknikářů je tam poměrně málo, takže je tam i relativní klid a soukromí. Jen pozor, pokud chcete být i ve stínu, nelehejte si ve stromořadí u parkoviště, protože to tam zrovna moc nevoní. Spíš svou deku rozhoďte až za běžeckou stezkou na stráni. 

4. Víkendové snídaně

 Já se každý víkend snažím dopřát si poklidnou snídani s kávou, bagelem a knížkou. Je to takový můj rituál, kdy mohu skutečně dohánět svoji četbu a poslední dobou se mi díky tomu daří číst víc a víc. Můžete mě tak potkat obvykle na zahrádce Starbucks na Andělu, kde popíjím svůj Cold Brew a listuji knihou, aktuálně je to Sarajevská princezna. Moc doporučuji. 

IMG_8498.JPG

Ikony stylu: Josie Packard - Twin Peaks

Tereza Šťastná

Na tuto historickou událost jsem čekala několik let. Seriál Twin Peaks se po 25ti letech vrací na obrazovky spolu s velkou částí původního obsazení. Já se rozhodně nemůžu dočkat a při té příležitosti jsem se rozhodla vypíchnout svou módní ikonu, i když se jedná o fiktivní postavu, Josie Packard, kterou hrála Joan Chen. 

Josie pro mě mezi postavami vynikala nejen charakterem, ale také stylem. Byla krásná, tajemná a její povaha se měnila epizodu po epizodě. Jednu chvíli vypadala jako perfektní zločinec, kterého by nikdo z ničeho nepodezříval a jinou zase zranitelná dívka. 

Tato osobnost se odráží i v jejím stylu, kdy je sama jednou z nejvíce svůdných postav, přestože působí tak trochu jako Tomboy, její sexappeal z ní přímo čiší. Je to žena, která se odrazila ode dna a převzala naprostou kontrolu nad svým tělem a je si velmi vědomá své síly, kterou umí skvěle využít ve svůj prospěch a přesně tak si hraje i s divákem. 

Co se týče stylu, tak se od ostatních postav trochu odlišuje. Zatímco na ostatních můžeme vidět nepřeberné kombinace svetrů a sukní, Josie můžeme dost často vidět v kalhotách a šatech, případně v hříšném negližé či saténovém županu. 

Svému krátkému sestřihu zase dodává smysluplnosti jednoduchým make-upem. Téměř vždy ji můžeme vidět s karmínově červenými rty a zlatými očními stíny, nic víc nic míň. Ve výsledku je její postava ale dokonalost sama. 

Josie Packard jako módní inspirace

 

Co se stalo s mojí rukou?

Tereza Šťastná

Postovala jsem fotky a Instastories, ale vlastně jsem nikomu nevysvětlila, co se stalo. A protože je takové mini 4-týdenní výročí od téhle nešťastné události. 

Velikonoce jsme se rozhodli oslavit celá rodina pohromadě na naší chalupě na Vysočině, což zahrnovalo i Sashu a naše psy. Vzhledem k tomu, že v minulosti mezi našimi zabijáky a mamčiným psem proběhly nějaké konflikty, byla jsem dost nervózní, ale nechala jsem se přemluvit tím, že je na té velké zahradě ohlídáme. 

Když jsme v pátek večer dorazili, pustili jsme naší dvojici na zahradu, potom z baráku vypustili Charlieho (Westík - pes mojí mamky), zatímco táta si užíval golfu při západu sluníčka. V průběhu 10 minut ale proběhlo pár menších konfliktů a my se Sashou se rozhodli psy oddělit. Naštěstí máme dvě zahrady oddělené plotem, takže Yoda s Fionou byli zavření v jedné zahradě, zatímco Charlie v druhé. Bylo ještě třeba vyřešit díry v plotě, protože Charlie je známý mistr úniku, který je schopný vyrazit laťku dřevěného plotu, jen aby mohl zkouknout místní feny. Nějakým způsobem jsme tu největší díru zavřeli a mohl být klid. Já si hrála s naší dvojicí a Sasho s Charliem - asi minutu. Mistr úniku ale po minutě začal hledat způsob jak se za námi dostat a to se mu povedlo. Ve vteřině se vrhnul na Yodu a začal jejich boj na život a na smrt. 

Nebudu vám povídat, že sice jsme výcvikem prošli, ale rozhodně nejsem zkušený kynolog a tuhle situaci jsem nedokázala vyřešit jinak, než se je snažit od sebe odtrhnout. Už jste někdy zkoušeli na každé ruce udržet 10ti kilového běsnícího psa? Samozřejmě se vysmekli a zuřivě po sobě lapali a já se je snažila zastavit, zatímco Sasho se pokoušel otevřít rezavou bránu a dostat se k nám. No až se ti dva zuřiví kohouti zakousli do mé ruky. Jeden do palcového svalu a druhý do prstu jako takového a oba začli trhat. Za pár vteřin se k nám konečně Sasho dostal a dokázal ty dva běsnící idioty od sebe odtrhnout a v tom okamžiku jsem si všimla, že to pokousání je vlastně opravdu pokousání skrz kůži a že mám vlastně nejen pár děr od zubů, ale pěkně roztrhanou kůži a svaly a z těch několika ran mi doslova teče proudem krev.  

Zní to zdlouhavě, ale tohle všechno se stalo podle mého názoru tak pod minutu maximálně dvě. Sasho zavřel psy, na mě šla slabost, šli jsme do koupelny tu ránu opláchnout a pan doktor Sasho z ní začal vytahovat westíkovu srst. Samozřejmě jsem se dostala do šoku, takže s tím jak na mě šly mdloby, tak jsem začala opakovat jako zaseklá gramofonová deska, že musíme do nemocnice. Naštěstí jsem se přesvědčila, že můj autopilot funguje správně, protože jediné na co jsem v tu chvíli myslela bylo, že musím ruku zabalit a držet ji ve zvýšené poloze nad úrovní srdce. Sedli jsme do auta a vyrazili směr město, zatímco jsem na telefonu hledala nemocnici. 

S hrůzou jsme zjistili, že v tomto městě žádná nemocnice není a není tam ani lékaře, co by byl v pátek večer ochotný ošetřit úraz, tak jsme museli do nemocnice ve městě o kus dál. 

Dorazili jsme, doběhli do hlavní budovy a já konečně byla v ordinaci pod dohledem sestřičky, která by zasloužila facku za své arogantní chování a doktora, který měl ego, jako kdyby byl tím nejlepším traumatologem v republice. Musela jsem na sál, kde jsem si vyslechla, jak je důležité aby to doktor správně ošetřil a jak právě on je tím pravým, názorně mi také ukázal protažením takové speciální pinzety jak mám 4 díry v ruce skrz naskrz a ránu mi ošetřil. Když jsem poprosila sestřičku, jestli by neošetřila i rány na druhé ruce, poslala mě abych si je v umývárně omyla sama a že to potom postříká peroxidem. Sashu mezitím nazvali exotickým přítelem, což si vysvětluji tím, že je to prostě v zapadákově, ačkoliv se 90% z nich v létě stejně vypraví na balkán k moři. 

Sádra na ránu, antibiotika, klid na lůžku a donést vyšetření od veterináře. Tím se kapitola mého ošetření v této nemocnici uzavřela. Od pondělního rána jsem již byla v péči doktorů v Motole, kteří byli víc než úžasní a věnovali mi skvělou péči! 

No a o 4 týdny později je rána uzavřená, ale ještě daleko od zahojení. Problém je, že ačkoliv šlachy jsou v pořádku, otok na kloubech stále brání pohyblivosti, jizva táhne a sval je zkrácený. Bude to dlouhá rehabilitace. Nervy poškozené být musí, neboť po stranách prstu nemám jemný cit a doufám, že se obnoví a samozřejmě pohyblivost a síla palce je hrozná. Mám takový Barbie palec. 

IMG_8153.JPG
IMG_8154.JPG