Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 


Prague

Dog & Pineapple is a fresh new lifestyle blog from the downtown of Prague. You can find personal articles about inspiring people, healthy living, fitness, beauty and fashion. 

Yoga weekend that changed my life

Blog

Yoga weekend that changed my life

Tereza Šťastná

Tara Stiles meets Dog And Pineapple

  It's no secret I love sports. I don't do them as often as I probably should but I love being around sporty people and do sports. 

  And now I am all about yoga thanks to Reebok. Let me explain that... 

 Last year I got tickets to Reebok Yoga Sensation. It was the first year of the event and it was magnificent. Brought me to tears and I only cry at sports when I stand on the start of a running race (which hasn't happened since 4 years ago). This year's Reebok Yoga Sensation topped it for me, because it changed my life to a direction where I am now. 

 How? First, I've learned so many things work-wise as I was included in the process of creating this event. Second, I got to meet Tara Stiles, the biggest online yoga personality ever and third, I got some pretty great advice from her, while we were having a dinner, that really forced me to actually pursuit the idea of this blog. And I owe her big thank you for that. 

tara stiles at rys

 So what did she told me? Well for now, I would like to keep most of it for myself for now, but I will tell you this. If you feel that you were born to do something, go ahead and do it. Don't let other people to drag you down just because they don't believe in you or they think what you do is ridiculous. Never mind those haters! 

 And of course after all this I absolutely fell in love with her personality, and I got myself a subscription of her  FitStar Yoga app and I started exercise according to that regularly, tried some of her recipes that I loved and now I am planning to order her books. 

I also have to acknowledge that this wouldn't happen if it weren't for my friends at Reebok, you will hear about in an interview that will come out later this month I hope. I am so lucky and so honoured to be part of all this and say, that all those Reebok events changed my life for better. 

And if you would like to experience something as amazing and you live in Prague or somewhere near, come to Letná from Saturday the 12th to Wednesday the 16th to say goodbye this active outdoor season and enjoy great classes for free at Reebok Be More Human Tour.

tara stiles at rys

Není žádným tajemstvím, že miluji sporty. Možná je neprovozuji tolik, kolik bych měla, ale doslova miluji být kolem sportovních lidí a sport provozovat.

Dokonce nyní můžu říct, že jsem propadla józe, a to díky Reebok. Pro vysvětlení...

 Minulý rok jsem dostala vstupy na Reebok Yoga Sensation. Byl to první ročník a i přesto byl naprosto úchvatný. Dokonce mě tahle akce dostala k slzám a přitom já brečím kvůli sportu jenom v okamžiku, kdy stojím na startu nějakého běžeckého závodu. (Což se už skoro 4 roky nestalo). Letošní ročník ten zážitek ale převýšil, protože mi doslova změnil životní směr tam, kde se nacházím dnes. 

strala seminar

Jak? Prvně jsem se naučila spoustu věcí z pracovního hlediska, protože jsem byla součástí procesu utváření této akce. Pak jsem se také setkala s Tarou Stiles, což je největší online jógová osobnost  a především jsem od ní dostala při společné večeři velmi dobré rady, které mě ve skutečnosti motivovaly postoupit s tvorbou tohoto blogu. A za to jsem neskutečně vděčná. 

 A co mi tedy řekla? To bych si ráda nechala zatím pro sebe, ale povím vám následující. Pokud máte pocit, že jste byli zrozeni pro něco konkrétního v co věříte, jděte do toho. Nenechte se stáhnout dolů ostatními lidmi jen protože ve vás nevěří nebo to odsuzují jako směšné. Zkrátka se vykašlete na všechny ty nenávistivce!

No a samozřejmě, jak už to u mě tak bývá, jsem se do její osobnosti naprosto zamilovala, pořídila si předplatné její FitStar Yoga aplikace a začala jsem podle ní pravidelně cvičit, vyzkoušela jsem některé z jejích receptů a plánuju si objednat její knihy. 

Také musím říct, že nic z toho by se nestalo, kdyby nebylo mých přátel v Reeboku, o kterých si brzy budete moct přečíst v chystaném rozhovoru. Mám opravdu veliké štěstí a jsem poctěná, že se mohu podílet na tak skvělých projektech, které mi změnily život k lepšímu. 

A pokud žijete v Praze a chcete také zažít něco zajímavého, přijďte ve dnech 12. 9. až 16. 9. na Letnou, kde budou probíhat fitness lekce zdarma v rámci Reebok Be More Human Tour a rozlučte se tak s venkovní fitness sezónou. 

 

 

 

 

Follow