Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 


Prague

Dog & Pineapple is a fresh new lifestyle blog from the downtown of Prague. You can find personal articles about inspiring people, healthy living, fitness, beauty and fashion. 

These Ugly Days

Blog

These Ugly Days

Tereza Šťastná

image.jpg

 Sorry I haven't post anything in a week, been dealing with some family issues and even tough I was in the mood to write, my brain was just empty to come up with something good. And since I want this blog to be authentic and honest, I don't want to force my content and say something that wouldn't be 100% me. I hope you can all understand that.

  So what I've been up to last week? I am not gonna bother you with what I am going through because I am sure we all have some skeletons in the closet. I will share something more positive instead. 

 Two weeks ago I started new training plan from Runkeeper, to get back in shape. I have not been very consistent with my exercises and really needed something that I can commit myself to. Runkeeper now offers personalised running training plan become a pro member which is around $10/month and the training is based on interval training. Since I am returning to running (read beginning again) that's all I need. Someone to tell me to stop running every 3 minutes. 

image.jpg

 I have also been sorting out my wardrobe for this fall because every time I feel depressed, I need to do something productive. I fixed holes in my favorite pieces, dust off chunky sweaters and trench coats and cleaned up my shoes. Taking a good care of your clothes can be actually quite challenging, so I'll be sure to make an article about that in the future. 

Sunday I finished the week doing something for my intelect and finally visited an museum exhibition I have been wanting to see for months now. I even got museum subscription because I plan on going more often. If you find yourself in Prague, definitely visit the Death exhibit in the National Museum. You don't even have to be EMO fan for this show to steal your interest. Who wouldn't want to see how skull with bone tumour looks like? And even skull with the murder weapon in it! Police archives must be full of interesting things. 


image.jpg

Omlouvám se, že jsem nic celý týden nenapsala, ale momentálně řeším nějaké nepříjemné rodinné záležitosti a ačkoliv jsem měla náladu psát, můj mozek jako kdyby vypnul a já neměla o čem psát. No a protože chci aby tento blog byl autentický a upřímný, nechci své články psát z donucení, protože bych to pak nebyla 100% já. Doufám, že mě chápete. 

 No a co se celý minulý týden dělo? Nebojte, nebudu vás otravovat se vším, čím si procházím, protože všichni máme ve své skříni nějaké kostlivce. Místo toho vám povím o něčem pozitivním. 

Dva týdny zpátky jsem začala znovu běhat podle nového tréninkového plánu od Runkeeper, abych se vrátila do kondice. Přiznám se, že jsem zrovna necvičila pravidelně a potřebovala jsem něco, k čemu bych se mohla pořádně upsat. Runkeeper nyní umožňuje svým uživatelům získat upgrade na pro účet asi za $10/měsíčně a v rámci toho mohou získat osobní tréninkový plán, který je většinou založený na intervalech. A protože se k běhání vracím (resp. znovu začínám) je to přsně to, co potřebuji. Aby mi někdo každé tři minuty řekl, že mám přestat běžet. 

Také jsem si začala připravovat šatník na zimu, protože pokaždé, když na mě jde splín, musím dělat něco produktivního. Opravila jsem díry ve svém oblíbeném oblečení, oprášila pletené svetry a trenčkoty a vyčistila si boty. Pořádná péče o oblečení může pro někoho být výzva, tak se ujistím, že o tom v budoucnu napíši článek. 

V neděli jsem svůj týden zakončila něčím, co prospělo mému intelektu a konečně jsem se vypravila na výstavu, kterou jsem již dlouho toužila navštívit. Dokonce jsem si pořídila předplatné do muzea, protože mám v plánu chodit pravidelně. Pokud se ocitnete v Praze, určitě se běžte podívat do Národního muzea na výstavu Smrt. Ani nemusíte být EMO na to, aby vás zajímala. Kdo by nechtěl vidět lebku postiženou kostním nádorem? A lebku, ve které je stále vražedná zbraň? Policejní archiv musí být plný zajímavých věcí. 

image.jpg
Follow