Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 


Prague

Dog & Pineapple is a fresh new lifestyle blog from the downtown of Prague. You can find personal articles about inspiring people, healthy living, fitness, beauty and fashion. 

The Perfect Shoe

Blog

The Perfect Shoe

Tereza Šťastná

Photo by  Adam Bakay

Photo by Adam Bakay

  How would I describe the perfect shoe? Well, the answer for me is the same as for the other young Czechs - sneakers. I have been wearing sneakers most of my life and I am not planning to change that. Fortunately enough they came into fashion three years ago and seems like they are about to stay the "It" shoe for some time more. 

  If you'd see me couple years ago; I was wearing running shoes all the time because they were the most comfortable but recently I've started digging up the classics and became major sneakerhead. 

 That's why I am so happy to introduce you to the newest addition to my collection - Reebok Classic Face Stockholm edition. These are the ones I am definitely going to rock at Teniskology event that is coming up! 

Photo by  Adam Bakay

Photo by Adam Bakay


 Jak bych popsala dokonalou botu? No odpověď je pro mě stejná, jako asi pro většinu mladých čechů - tenisky. Tenisky nosím převážnou část svého života neplánuji s tím v nejbližší době přestat. Naštěstí před třemi lety opět přišly do módy a vypadá to, že se nechystají ze svého trendy postu sestoupit. 

 Pokud byste měli šanci mě vidět před pár lety; neustále jsem nosila běžecké boty, protože to byly ty nejpohodlnější tenisky pod sluncem. Poslední dobou jsem ale začala vyhledávat klasiku, až se ze mně stal skutečný sneakerhead. 

 Jsem ráda, že vám dnes můžu představit svůj nový přírůstek do sbírky - Reebok Classics Face Stockholm. To budou TY boty, které se chystám předvést na Teniskology, bezva události pro lidi, jako jsem já, která se již brzy chystá. 

Photo by  Adam Bakay

Photo by Adam Bakay

Photo by   Adam Bakay

Photo by Adam Bakay

Follow