Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 


Prague

Dog & Pineapple is a fresh new lifestyle blog from the downtown of Prague. You can find personal articles about inspiring people, healthy living, fitness, beauty and fashion. 

Multitask

Blog

Multitask

Tereza Šťastná

I love to multitask. I am able to be sewing, watching a movie, shooting some pics and checking the social networks at once. Crazy right? Honestly I am trying in my life to do as many things as possible to find out more, learn something new and get more experience in whatever I do.  And when this gets transformed into a fashion, I am on high alert. 

I've been lucky enough to meet and befriend amazing Petra Ptáčková, who designs clothes that you can transform into more pieces. To me it's something absolutely new and visionary and as advertising as it sounds I kind of like that for one purchase you get more outfits. Sustainable fashion people! 


Miluju, když mohu dělat víc věcí najednou. Jsem schopná šít, sledovat film, u toho fotit a sledovat aktuální dění na sociálních sítích. Šílené, že? Upřímně se ve svém životě snažím dělat co nejvíce mohu, abych se dozvěděla něco nového, naučila se něco či ovládla určitou dovednost. A když se tenhle přístup aplikuje do módy, pořádně nastražím radar. 

 Měla jsem to štěstí poznat a skamarádit se s úžasnou Petrou Ptáčkovou, která navrhuje oblečení, které můžete přeměňovat na další kousky. Pro mě je to něco naprosto nového a vizionářského, a ačkoliv to zní velmi reklamně, docela se mi líbí fakt že s jedním nákupem získáte několik outfitů najednou. Udržitelná móda lidi! 

Follow