Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 


Prague

Dog & Pineapple is a fresh new lifestyle blog from the downtown of Prague. You can find personal articles about inspiring people, healthy living, fitness, beauty and fashion. 

These shades!

Blog

These shades!

Tereza Šťastná

komono-glasses

 After couple of rainy days here in Prague, we can finally see sun coming out again si that's a perfect time to talk sunglasses. 

 Last week I've joined a Facebook competition of my favourite store Freshlabels.cz. And you know what? I won new Komono sunnies, that I've been checking out for quite some time now. 

Well as my friend says: "Luck is a thing!"

 Never heard of Komono? Well that just means two things. A) You are definitely not a hipster. Even the one who says it's not. B) You should step out of your comfort zone of shopping at big chains and discover the world out there! 

 Komono is a Belgian brand that focuses mainly on sunglasses and watches. Their designs are timeless, little bit retro and minimalism and they reflect trends from all over the world. 

And they have the most amazing commercials. Just saying. I watched a video ad (the one below) and already want new shades. Gonna head to Freshlabels soon. 

P.S. This article is not paid promotion post. I am just happy they selected me for the win and I think that these brands are worth to support. Cau

 Konečně tu opět máme sluníčko po několika deštivých dnech! Ideální čas promluvit si o slunečních brýlých. 

Minulý týden jsem se účastnila jedné soutěže na Facebooku, kterou pořádal obchod Freshlabels.cz. A víte vy co? Já vyhrála a dostala jsem tak brýle Komono, po kterých jsem nějakou tu chvilku pokukovala. 

Jak jeden můj kamarád říká: ‚‚Štěstí skutečně existuje!’’

Že jste nikdy neslyšeli o značce Komono? No to ale znamená dvě věci: A) nejste hipsteři (ani ten poddruh co tvrdí, že není) B) měli byste vystoupit ze své pohodlné zóny nakupování ve velkých řetězcích a přesvědčit se o tom, co se ve světě skutečně nachází! 

Komono je belgická značka specializující se především na brýle a hodinky. Jejich návrhy jsou nadčasové, tak trochu retro a minimalistické a reflektují světové trendy.

A ještě musím říct, že mají ty nejlepší reklamy. Zrovna jsem jednu viděla (máte ji nahoře) a musím říct, že už jsem si opět vybrala brýle. Asi si budu muset do Freshlabels zase zajít. 

P.S. Tenhle článek není placená reklama. Jsem jen vděčná, že si pro výhru vybrali právě mě a také si myslím, že tyto značky je dobré podpořit. Čau

 

 

 

 

Follow