Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 


Prague

Dog & Pineapple is a fresh new lifestyle blog from the downtown of Prague. You can find personal articles about inspiring people, healthy living, fitness, beauty and fashion. 

Style Inspired By Tumblr

Blog

Style Inspired By Tumblr

Tereza Šťastná

Tumblr is a platform for all of those who love good photography. And I got new idea of creating outfits based on the beautiful pictures I find and somehow get inspired by. 

This amazing picture I found on the blog Upward Bound and it has been taken by amazing photographer Jimmy Nelson for his series Before They Pass Away and it is a portrait of a tribal man from tribe Goroka from Ponowi village.

Check out the website for this project as it's really breathtaking! 

And if you love the outfit, please leave me a comment. 

Love


Tumblr je výborná platforma pro ty, kteří milují kvalitní fotografii. A já dostala nápad vytvořit outfity na základě nádherných fotografií, které mě inspirují. 

Tuhle úžasnou fotografii jsem našla na blogu Upward Bound a jejím autorem je vynikající fotograf Jimmy Nelson se svou sérií Before They Pass Away (Před tím, než zmizí) a vyobrazuje muže z kmenu Goroka z vesnice Ponowi. 

Určitě se nezapoměňte podívat na stránku projektu, protože mně osobně bere dech!

A pokud se vám líbí tenhle outfit, nechejte mi komentář! 

Pa

Follow