Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 


Prague

Dog & Pineapple is a fresh new lifestyle blog from the downtown of Prague. You can find personal articles about inspiring people, healthy living, fitness, beauty and fashion. 

My guilty pleasure summer hits of 2015

Blog

My guilty pleasure summer hits of 2015

Tereza Šťastná

stock-music

Everyone whom I ever told I have a selective taste in music, will probably hate me right now. 

Well, here are my fave jams for this summer. So let yourself loose and dance your ass off! 

I love Demi Lovato, seriously! She's younger than me and she honestly keeps her sh*** together more than me and everyone else of my age together. She fu*** works on herself like crazy. Physically and mentally. And this is such a catchy summer hit, that you just have like it, while you suck your popsicle. 


Demi Lovato zbožňuju! Opravdu. Je mladší než já a přesto si svůj bordel drží pohromadě líp než já a moji vrstevníci dohromady. Sakra na sobě maká ať už po fyzické či psychické stránce. A tohle je tak vlezlá letní písnička, že se vám prostě musí líbit, zvlášť když si někde lížete nanuka. 

Another celebrity younger than me. But this song is just so sexually intense and so smooth, I just hum it all the time. So while I am making myself look good for you, listen to this. 


Další mladší celebrita než já. Tahle písnička je ale tak sexuálně nabitá a tak jemná, že si jí prostě musím pořád pobrukovat. Takže zatímco se snažím pro vás všechny vypadat dobře (pro neangličtináře nutno podotknout, že to je název písničky), poslechněte si to. 

I literary ran into this song. Seriously I discovered it while I was running and it is the best thing that happened to me this summer. I have to try to enjoy it drunk though. 


Na tuhle písničku jsem si doslova naběhla. Ne opravdu jsem jí uslyšela poprvé při běhu a hned se stala tou nejlepší věcí, kterou jsem toto léto zažila. Ještě si jí ale musím poslechnout v opilosti

 And this is musical interpretation of how I want to feel every single day. 


A tohle je jednoduše hudební vyjádření toho, jak se chci cítit každý den. 


Follow