Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 


Prague

Dog & Pineapple is a fresh new lifestyle blog from the downtown of Prague. You can find personal articles about inspiring people, healthy living, fitness, beauty and fashion. 

3 Cool Sites I Cannot Get Enough Of

Blog

3 Cool Sites I Cannot Get Enough Of

Tereza Šťastná

macbook-pro.jpg

The Artsy One - Nowness

 When I was working at Czech branch of Vice magazine, the editor in chief introduced me to Nowness. A blog / website full of amazing artsy videos that can inspire you to do something amazing! All of their content shows off the best from the scenes of art, design, fashion, beauty and culture in general. 

 

Girls empowering - Broadly

 Fresh new channel from the Vice group focused mainly on girls and their issues. So all the girls out there, if you fancy to grow some balls and kick ass, go do your Broadly reading. I don't know how about you, but I am totally interested in whatever they've published so far. 

Everything fashion - Fashionista

fashionista

 Interested in latest trends, style inspiration, beauty reviews or even news from the fashion industry? Fashionista has it all! I started following them on Facebook and this site has been keeping me updated all the time! For example, did you know that the owner of Inditex group, the company that owns Zara, is the second richest man in the world? Shows the real power of fashion these days, don't you think? 

Let me know in comments if you like these or you know some cool ones you want to share! 


3 super stránky, kterých se nemůžu nabažit

 

Ta umělecká - Nowness

Když jsem pracovala v české větvi Vice magazínu, šéfredaktor mi představil Nowness stránku. Blog / webovky plné úžasných uměleckých videí, které vás rozhodně budou inspirovat k vytvoření něčeho úžasného! Vše čím se zabívají je to nejlepší z umění, designu, módy, krásy a kultury. 

Holčičí síla - Broadly 

Ten nejčerstvější kanál ze sítě Vice, který se zaměřuje na holky a jejich problémy. Takže vy, všechny holky, na druhém konci, pokud chcete mít pořádný koule a nakopat světu zadnici, začněte sledovat Broadly. Nevím jak vy, ale mě zajímalo všechno, co se tam zatím objevilo. 

Vše o módě - Fashionista

Zajímají vás nejnovější trendy, styl, recenze kosmetických produktů a nejnovější zprávy z módního průmyslu? Na Fashionista je najdete všechny. Sleduji je na Facebooku už nějaký pátek a od té doby mě tato stránka informuje o všem co souvisí s módou. Tak například, tušili jste, že majitel Inditexu, což je společnost která vlastní například Zaru, je druhý nejbohatší člověk světa? To dokazuje, jakou moc móda má, no ne?

Nezapomeňte mi také dát vědět v komentářích, jestli se vám tyto stránky líbí a nebo víte o nějakých lepších! Budu se těšit!

Follow