Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 


Prague

Dog & Pineapple is a fresh new lifestyle blog from the downtown of Prague. You can find personal articles about inspiring people, healthy living, fitness, beauty and fashion. 

DIY Weekend - Bralette

Blog

DIY Weekend - Bralette

Tereza Šťastná

Dog And Pineapple - bralette DIY

 I love bralettes! Maybe it is a style of underwear that you have to grow into, but I think underwear cannot get more delicate than this. And even though it does not provide me with enough support to my fuller chest I have been searching for one for quite a bit now. Until I found out they are very easy to make. 

 This bralette took me about three hours with shooting each step so it is super fast project, you can do on the weekend. All you need is: 


 Miluju tyhle podrpsenky! Možná je to styl do kterého člověk musí dozrát, ale jsem toho názoru, že prádlo nemůže vypadat jemněji než právě takto. A i když mi bylo jasné, že mi neposkytne dostatečnou míru opory pro můj plnější hrudník, dala jsem se do pátrání po nějaké takové podprsence. Tedy do doby než jsem zjistila, že jsou strašně jednoduché na výrobu. 

  Tahle podprsenka mi trvala pouze tři hodiny a to jsem každý krok fotila, takže je to super rychlý projekt na víkend. Budete potřebovat: 

 

Dog And Pineapple - bralette DIY
 1. LACE 
 2. 1m WIDER ELASTIC
 3. 1m THINNER ELASTIC WITH SILICONE STRIPE 
 4. 2x BRA RINGS 
 5. 1x CLOSURE 
 6. THREAD 
 7. MEASURING TAPE AND METAL RULER
 8. FABRIC MARKER
 9. SUPER SHARP SCISSORS
 10. PINS
 11. SEWING MACHINE
 12. PATTERN

 1. KRAJKA
 2. 1m ŠIROKÉ GUMY
 3. 1m ÚZKÉ GUMY SE SILIKONEM 
 4. 2x PODPRSENKOVÉ KROUŽKY
 5. 1x ZAPÍNÁNÍ
 6. NIT
 7. KREJČOVSKÝ METR A KOVOVÉ PRAVÍTKO
 8. TEXTILNÍ ZNAČKOVAČ
 9. SUPER OSTRÉ NŮŽKY
 10. ŠPENDLÍKY
 11. ŠICÍ STROJ
 12. TŘIH

Firstly you need to get a pattern. I drew mine according to one I found on pinterest here.

Check if your pattern is about the size you would like your cups to be by comparing it to your favorite bra and if it fits you're ready. 

Lay down the fabric two layers on top of each other and draw your pattern on the lace. Don't forget to add seam allowances (1,5 cm). Now you are all to set to cut out your bra cups. 


První věc, kterou budete potřebovat je střih. Já ten svůj našla na Pinterestu zde

Podívejte se, jestli velikost střihu odpovídá vaší představě, což zjistíte, když střih přiložíte ke své oblíbené podprsence k poměření. Jestli vše sedí jak má, můžete střih. 

Položte si krajku ve dvou vrstvách na stůl a obkreslete na ni svůj střih. Nezapomeňte na švové přídavky (1,5 cm). A vaše košíčky jsou hotové.

After you cut out the pieces take them apart and match the first and second piece. Lay them on each other and pin them down on the most curved side. Sew them together and press the seams and trim the seam allowance. 


Poté, co jednotlivé kousky vystřihnete, tak je rozdělte a spárujte první a druhý kousek. Položte je na sebe a sešpendlete je na té nejkulatější straně. Sešijte, sežehete přídavky na stranu a ostřihněte je. 

Now it's the time to put on the elastic band. Measure the length on yourself with the measuring tape. And cut this length exactly from the elastic - You want it to be stretched out a little bit so don't worry about some additional cm for the closing. Fold the elastic to a half and mark the half point. 

Lay your cups the right side up and make a little overlay from the corners in the middle which will create centre of your bra. Lay the elastic right side up about 5 mm over the bottom line of your cups and pin it. Sew it with elastic stitch but don't go too wide.


A nyní je čas na přípravu spodní gumy. Změřte si obvod hrudníku pod prsy krejčovským metrem a  na tuto míru si gumu ustřihněte. Ve výsledku totiž chcete, aby byla guma trochu napnutá, takže se nemusíte nyní starat o nějaké délkové přídavky na zapínání. Gumu složte napůl a přesně v půlce si udělejte značku.

Položte košíčky lícem nahoru vedle sebe tak, aby se vnitřní rohy kousek překrývaly. To vytvoří střed podrpsenky. A přišpendlete gumu tak, aby asi 5 mm překrývala spodní okraj košíčků. Přišijte elastickým stehem, ale tak, aby nebyl příliš široký. 

So now your project is actually looking like some kind of strapless bra, but it seems more real, huh? Time for the closing then. Loop the elastic through the holes same length on both sides. Help yourself with the metal ruler if needed and sew it with straight elastic stitch. 

To add the rings mark down about 5 cm from the line where you stitched the closing, cut little piece of the strap and loop it through the ring. Pin down on the mark as shown on the picture. Sew it on and cut off the excess. 

Than loop another strap from the other side of the ring, sew the end to it and you got nice base for a strap. 


Teď už tenhle projekt vypadá trochu jako nějaká podprsenka bez ramínek, ale také už to vypadá na dokončení, co? Čas na zapínání. Protáhněte gumu otvorem na konci zapínání ve stejné délce. Můžete si pomoci kovovým pravítkem a poté přišijte elastickým rovným stehem. 

Abyste přidali kroužky, nakreslete si značku cca 5 cm od švu zapínání, odstřihněte kousek ramínkové gumy a protáhněte jí kroužkem. Přišpendlete tak, jako je na obrázku, přišijte a přebývající zbytek odstřihněte.

Potom z druhé strany kroužku protáhněte další ramínko a přišijte konec. Pěkný základ pro ramínko. 

Dog And Pineapple - bralette DIY

Last step is to measure your strap. So put on what you just made, take the strap you sewed on in your hand and stretch it over your shoulder to see what kind of tension you would want the strap to have. Don't worry, they will stretch out by time so you can have it bit tighter. Go for what looks the best and feels the best for you. Mark down spot on the strap where the lace should end and take off the bra. 

Pin the strap on the lace according to your mark. The strap should be sewn longer on the lace so the tension is lower and you avoid tearing the lace apart in the future. Sew with elastic zigzag stitch. Cut off all the threads hanging, see if it fits and voila - your new bralette is done! 

Let me know in comments if you loved this project and if I should do more DIY. You can also write me a message what would you want me to make DIY about! 

Love you all!


 Posledním krokem je naměřit si délku ramínka. Oblečte si to, co jste doteď udělali a chytněte zadní přišité ramínko na jedné straně a přetáhněte ho přes rameno. Podívejte se, jaké napětí chcete, aby vaše ramínko mělo. Ramínko se postupem času určitě trochu povolí, takže se nebojte jít trochu napevno. Zkrátka, co vypadá dobře a je pohodlné. Označte si bod, kde by na raminku měla končit krajka a podprsenku si sundejte. 

 Ramínko přišpendlete podle značky. Ramínko by také mělo trochu přesahovat na krajce, aby se později nezačala trhat. Přišijte elastickým zig zag stehem a odstřihněte všechny nitě. Voila - vaše nová podprsenka je hotová! 

Dejte mi vědět, jestli se vám tenhle projekt líbí a jestli mám tady na blogu dělat DIY! Můžete mi také napsat zprávu, co byste tady rádi viděli za návod. 

Love you all!

Follow