Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 


Prague

Dog & Pineapple is a fresh new lifestyle blog from the downtown of Prague. You can find personal articles about inspiring people, healthy living, fitness, beauty and fashion. 

Denim Week

Blog

Denim Week

Tereza Šťastná

Illustration made by me.

Illustration made by me.

   Recently I have been trying to learn something more about textiles so I can make the right decisions when purchasing my clothes of fabrics. I am just getting sick of everything falling apart after I wore it just few times.

  And since denim is really hot right now, I have decided it will be perfect opportunity to write something that caught my interest and share it with you, guys. To be honest, I got so many ideas on how to incorporate denim into a post, I have decided to have a whole week dedicated to denim. 

And to start the week with something nice and ease ourselves into this topic I have found the perfect denim pieces for your late summer - fall wardrobe. 


 Poslední dobou se snažím rozšířit své vědomosti o materiálech, abych se dokázala lépe rozhodnout při nákupu oblečení. Už mám zkrátka plné zuby faktu, že se mé oblečení rozpadá po pár nošeních. 

 A protože je nyní denim nejžhavějším materiálem, rozhodla jsem se, že je to příležitost napsat o něčem, co upoutalo mojí pozornost a podělit se o to s vámi. Upřímně mám spoustu nápadů, jak denim zahrnout do článků, takže jsem se rozhodla psát celý týden pouze o denimu. 

A abychom začali týden něčím pěkným, vybrala jsem pro vás tyhle pěkné džínové kousky, které jsou perfektní pro váš letně-podzimní šatník. 

Follow