Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 


Prague

Dog & Pineapple is a fresh new lifestyle blog from the downtown of Prague. You can find personal articles about inspiring people, healthy living, fitness, beauty and fashion. 

Blog

I was in Croatia for the first time. Pretty rare for Czech citizen.

Tereza Šťastná

croatia-tereza

  I am not a person that knows how to rest. Sure, I enjoy my naps, I play video games or procrastinate heavily. But even when I avoid work I need to do something. That's why it's so hard for me to actually enjoy vacation. 

  As I mentioned already or as you saw on my Instagram I spent last week in Croatia with my dad. It was real sea vacation after many years and I was really looking forward to go. Well the next day after our arrival I was bored. I couldn't figure out what to do, because I have learned that when I am bored I knit or sew or create something tangible. And reading a book on the beach just wasn't productive enough to satisfy me. 

  So I bought fins, diving mask and a snorkel and found a new hobby. Which is pretty much what everyone does in Croatia and no wonder. You can see so many things! It's National Geographic in real life and it's amazing. 

  I also collected sea glass which I find extraordinarily beautiful and (oh gosh, Greenpeace are going to stone me for this) I kind of like this glass pollution in our sea. It's crafter's dream! 

croatia-fins

 So how to kill your time other than reading a book? 

 

Do something exciting 

Create some adventure for yourself. I was pretending I am pearl hunter while I was snorkeling. Which brings me to second...

Be a kid again

 Who gives a sh*** how you behave. If you want to spend all day digging in the sand like a little kid, go ahead and do it. It's not like those people will see you again. Most likely.

Do something extreme

 Be safe and careful but do something crazy. I saw these people on parachutes dragged by a boat and you bet your ass I feel sorry I didn't go on that. Older you get more careful you are. So do it now or never. 

Don't hide yourself

 I got fat. So what? Should I wear a wetsuit to hide it? Don't hide yourself just because you think your body shouldn't be seen. Wear those bikinis and enjoy the sun. People will probably be busy judging the loud family anyway. 

croatia-boat

 Nejsem typ člověka, který by věděl jak odpočívat. Ano, vychutnám si odpolední šlofíček, zahraju video hry a nebo budu těžce prokrastinovat. Ale i když se snažím vyhnout se práci, zároveň ten čas musím k něčemu využít. A proto je pro mě tak těžké na dovolené nic nedělat. 

 Jak jsem již zmínila zde nebo na svém Instagramu, minulý týden jsem trávila v Chorvatsku se svým tátou. Po dlouhé době to byla ta pravá mořská dovolená a já se na ni opravdu těšila. Nicméně hned druhý den po našem příjezdu jsem se začala opravdu nudit a nemohla jsem přijít na to, jak zabít čas. Naučila jsem se totiž, že když se nudím, pletu, šiju nebo zkrátka vytvářím něco hmotného. A čtení knihy na pláži pro mě nebylo dostatečně produktivní. 

 A tak jsem si koupila ploutve, potapěčské brýle a šnorchl a našla si nové hobby. Které si v Chorvatsku najde asi opravdu každý a já se ani nedivím, když toho můžete tolik vidět jen pár metrů od pláže. Je to jako National Geographic v přímém přenosu. Bomba! 

 Také jsem začala sbírat vyplavené sklo, o kterém si myslím, že je naprosto dokonalé a (teď mě Greenpeace nejspíš ukamenují) docela se mi tento typ znečištění oceálnu líbí. Je to sen každého tvůrce! 

croatia-withdad

No ale jak si svůj čas užít aniž byste ho museli zabít knížkou? 

 

Dělejte něco vzrušujícího

Vytvořte si dobrodružství. Já si například představovala při šnorchlování, že lovím perly. A to mě přivádí k druhému bodu...

Buďte zase dítě

Koho zajímá co si o vás myslí ostatní. Pokud se chcete celý den hrabat v písku, jako malé dítě, do toho! Stejně vás z těch lidí nikdo nikdy už neuvidí. Pravděpodobně.

Dělejte něco extrémního

Buďte opatrní, ale pusťte se do něčeho bláznivého! Viděla jsem nějaké lidi co letěli na padáku, který táhla loď. A to se vsaďte, že lituju, že jsem do toho nešla. Čím je člověk starší, tím je opatrnější. Takže je to vlastně teď nebo nikdy. 

Neschovávejte se

Ztloustla jsem. No a co? To bych měla nosit neopren? Neschovávejte se jen protože jste názoru, že by vaše tělo nemělo spatřit světlo světa. Oblečte si bikiny a užijte si slunce naplno. Ostatní stejně budou mít plno práce s odsuzováním té hlasité rodiny. 

croatia-yoga


Follow