Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 


Prague

Dog & Pineapple is a fresh new lifestyle blog from the downtown of Prague. You can find personal articles about inspiring people, healthy living, fitness, beauty and fashion. 

Denim Week - The Story Behind Cotton

Blog

Denim Week - The Story Behind Cotton

Tereza Šťastná

Courtesy of Lionel Abrial

Courtesy of Lionel Abrial

  We all have at least one pair in our closet. Some of us love them for they endurance, appreciate them as an easy to match piece or hate them for how unforgiving they are to our figure. 

  We all know those jeans are most likely being sewn in big factories somewhere in Asia. They probably make the fabric, dye it in a specific color, cut out the patterns and sew it together and bam, you got your perfect pair of jeans. And yes, this is true but there are also some other things that go with the process that we might not realize. 

  So let's start at the material. Most of the denim is made from cotton, naturally grown fibre. 90% of the world production of cotton comes from Central America. 

  Cotton can be categorised into different groups. The most valued is Organic (not genetically modified and hasn't been treated with pesticides), GM cotton (genetically modified to contain proteins or toxins that is natural pesticide and doesn't have to be treated chemically and they are not harmful to people - trust me, I've talked about it with chemists) and cotton that is being treated with chemicals.

 Growing cotton requires a lot of water and is being grown at places that already have limited access to fresh water and so it's better to find denim made from hemp (industrial cannabis) which is cheaper to grow and more resistant to insects.

All these fibres are dyed in indigo and weaved into a fabric. But about that next time.

So if you really want to be eco-friendly, look around for those jeans made out of hemp. Or at least go organic cotton even if it's more expensive. And next time I will tell you more about how jeans are actually made. 


Courtesy of Leeroy. 

Courtesy of Leeroy. 

 Každý máme alespoň jeden pár ve své skříni. Někteří je milují pro jejich odolnost, jiní je oceňují jako kousek, co se hodí ke všemu a další je zase nesnáší jak naší postavě neodpustí ani gram navíc. 

 Každý z nás si uvědomuje, že tyto džíny jsou šité v nějaké velké továrně někde v Asii. Pravděpodobně tak, že někdo utká látku, obarví ji na určitou barvu, vyříznou z ní střih a bum, máte perfektní pár. Ačkoliv tomu tak skutečně je, proces výroby džínů s sebou přináší problémy, které si možná neuvědomujeme. 

 Pojďme tedy začít se surovinou. Většina denimu je vyrobena z bavlny, přírodního vlákna a 90% celosvětové produkce pochází ze Střední Ameriky.

Bavlna se rozděluje do různých kategorií. Tou nejhodnotnější je bio bavlna (nebyla geneticky modifikována a byla vypěstována bez použití pesticidů), GM bavlna (geneticky modifikovaná bavlna většinou obsahuje protein, který je přírodním pesticidem a nemusí tak být ošetřovaná geneticky a pro člověka je zdravotně nezávadná - mluvila jsem o tom se svým známým chemikem) a potom je tu bavlna ošetřená chemicky. 

Další věcí je, že pro pěstování bavlny je třeba hodně vody a pěstuje se v místech kde je omezený přístup k čerstvé vodě, proto je daleko lepší zvolit si denim vyrobený z průmyslového konopí, které je odolnější a dokonce lacinější na výrobu. 

Když se tato vlákna zpracují na přízi, obarví indigem (modrým barvivem) a utkají se na látku, ale o tom až příště. 

Takže pokud chcete být eco-friendly, zkuste se poohlédnout po džínech vyrobených z konopí a nebo alespoň z organické bavlny, i když budou dražší. A těšte se na článek o tom, jak se takové džíny vyrobí. 

  

Follow