Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 


Prague

Dog & Pineapple is a fresh new lifestyle blog from the downtown of Prague. You can find personal articles about inspiring people, healthy living, fitness, beauty and fashion. 

That dress I made

Blog

That dress I made

Tereza Šťastná

blue dress 1

 Couple years ago, I've learned how to sew. Didn't really have any other reason that it seemed practical. And you know what? It really is. 

 I am not very skilled seamstress since I don't have much time to practice but I have definitely improved since my childhood when whatever I made just looked butt ugly or fell apart. So I moved on clothes and now I am learning to actually make stuff. Of course with the little help of Burda magazine what I consider genius! 

 And since I had little bit of time week ago, I made this blue dress and I fell in love with it, so it was worth photoshoot. 

Other things I am wearing are Reebok shoes, Aldo bracelet and Komono sunglasses. 


Před několika lety jsem se naučila šít. Nebyl pro to žádný důvod, snad jen že se mi to zdálo praktické umět. A víte vy co? Ono to skutečně praktické je!

Nejsem příliš zkušená švadlena, protože nemám na pilování této dovednosti tolik času, ale rozhodně jsem zaznamenala pokrok od dob, kdy jsem ještě byla dítě. Když jsem tenkrát něco vyrobila vypadalo to odporně a navíc se to rozpadlo. Nyní alespoň mohu vytvořit nositelné věci. Samozřejmě s pomocí Burdy, kterou považuji za naprosto geniální časopis!

No a protože jsem minulý týden měla dlouhou chvilku, ušila jsem si tyto modré šaty a zamilovala se do nich natolik, že si zasloužily nafotit. 

 Ostatní věci co mám na sobě jsou Reebok boty, Aldo náramek a Komono brýle. 

04.jpg
Follow