Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 


Prague

Dog & Pineapple is a fresh new lifestyle blog from the downtown of Prague. You can find personal articles about inspiring people, healthy living, fitness, beauty and fashion. 

"Big" Girl's Confession

Blog

"Big" Girl's Confession

Tereza Šťastná

tereza-grinch

  We all know it - life is not fair, adulthood is hard and people can be mean. The last one multiplies when it comes to the internet. It's so easy to judge behind closed doors. Right?

  I am not writing this article because someone said`/ wrote me or I've heard someone to say about me that I am fat. I know I am not healthy weight, I am working my ass off to get fit and I am damn sure people are talking about me like the fat girl on the internet. Especially some people from my past, that I've never liked anyway. And I know this, because I judge everyone as well. I am just not scared to admit it.

 Life has not been fair (weight-wise) to me because I have been struggling with my weight since puberty. I was always very skinny and fit girl and when puberty hit I became bit lazy artist with fat geens. Until I was 19 I was still at the healthy BMI so there was no need for me to work out (how stupid of me, huh?). But soon after I started gaining my "women of my family tree" weight. I lost it and after couple years of being lazy office rat and starting a birth control for the third time I gained the most I've ever had. Which of course is depressing. 

 I mean don't get me wrong, I personally don't think I am some major ball of lard but I got into the "overweight" category and I am pretty scared of being at higher risk of heart diseases and diabetes and other health boogie men, especially when my grandpa had a stroke after which he hasn't been able to talk for 25 years. Of course I have decided to get my weight down. From 70 to 63 and than we will see when it takes me. 

  Well, the problem with loosing weight is you need to have time. Everyone who tells you all you need is 7 minutes of some high intensity training or just to eat clean is full of sh***. I honestly want to punch them. When I had the best shape so far in my young adulthood I had to work 3 hours in a day four times a week. And that is some serious Hollywood style time consumer. Who can keep up with that? I cannot even Keep Up With The Kardashians! 

  So of course I wake up every morning and stand on my superman scale (that tells me even if it's gonna rain or sun will shine) and I get frustrated immediately because I just don't see anything. Slight improvement sometimes. I go for a run, do yoga, make myself some kind of smoothie and I am set to start my sedentary day. I have two amazing dogs which at least get me out of the house in the afternoon. No results. 

 My point of writing this down for you guys is, that no matter what other people think of you, you will always know the best. You are your best friend and enemy, leader and follower, you are in charge of your own life and you will get there. I know I will. I might have few kilos more than I used to, but I have kickass career life and I never stopped working on myself. Do the same!

Just be, who you want to be! 

 


tereza-sleepy

 Všichni tak nějak víme, že život není fér, dospělost je náročná a lidé umí být oškliví. A když přijde na to poslední, platí to mnohanásobně v případě internetu. 

Tenhle článek nepíšu, protože by mi někdo řekl nebo napsal, že já jsem tlusťoška. Sama vím, že zdravou váhu nemám a snažím se na tom pracovat každý den a jsem si zatraceně jistá, že se lidé o mně baví jako o té tlusté holce na internetu. Speciálně někteří lidé z mé minulosti, na kterých mi ale stejně nikdy nezáleželo. A tohle všechno vím, protože tak jako každý, i já soudím lidi na internetu. Jen se to nebojím přiznat.

Co se týče váhy, tak ke mně život nebyl moc fér, protože se s ní peru již od puberty. Vždycky jsem byla hodně hubená jako dítě a později i velmi sportovně založená až do doby, kdy se ze mně stala líná umělkyně s dědičným sklonem k nadváze. Do svých 19ti let jsem si udržovala zdravé BMI, takže nebyl důvod k pohybu (jak hloupé, huh?). Velice brzy na to jsem ale začala nabírat křivky žen mého rodokmenu. Po několika letech se mi podařilo valnou část shodit, ale spolu s prací se mi změnil životní styl na kancelářskou krysu, začala jsem uživat již po několikáte hormonální antikoncepci a nakynula do, zatím, největších rozměrů. Což je samozřejmě depresivní. 

Abyste lépe rozumněli, nezastávám názor, že jsem nějaká obrovská hromada sádla, ale sama jsem se dostala do kategorie nadváhy a docela mě děsí fakt, že je u mě vyšší riziko srdečních nemocí , cukrovky a dalších strašáků, především když můj děda po mrtvici nepromluvil už 25 let. Samozřejmě, že jsem se tedy rozhodla tu váhu shodit ze 70 na 63 a uvidíme kam pak dál. 

tereza-old-sad

Problém při hubnutí ale je, že musíte mít čas. Každý, kdo vám tvrdí, že je třeba jen 7 minut denně pravidelného vysoce intenzivního tréninku je lhář, kterého upřímně chci praštit do obličeje. Když jsem byla v té nejlepší kondici, usilovně jsem na sobě pracovala 3 hodiny denně 4x v týdnu. To už je sakra pořádná Hollywoodská tréninková rutina. Kdo takhle může makat pravidelně, když já ani pravidelně nestíhám sledovat rodinu Kardashianových? 

Samozřejmě se každé ráno probudím a stoupnu si na svou supermanskou váhu (nekecám, ta váha mi říká i jestli bude pršet nebo svítit slunce) a okamžitě se cítím frustrovaná, protože nevidím pokrok. Možná jen někdy mírné zlepšení. Jdu běhat, někdy si přidám i jógu, vypiju si své smoothie  a vrátím se ke svému sedavému dni. Naštěstí mám dva úžasné psy, kteří mě alespoň dostanou ven. Ale žádný pokrok. 

Mojí pointou, proč toto píšu, je, že skutečně nezáleží na tom, co o vás lidé říkají, protože sami víte nejlíp, co pro sebe děláte. Vy jste svým nejlepším přítelem i největším nepřítelem, vůdcem i následovníkem a vy sami si řídíte svůj život a určitě doáhnete svých cílů. Já vím, že ano. Možná mám pár kilo navíc, než jsem měla, ale mám také kariéru, která je zatraceně dobrá a hlavně jsem nikdy nepřestala pracovat na sobě samé. Tak dělejte to samé! 

Buďte tím, kým sami chcete být! 

 

 

Follow