Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 


Prague

Dog & Pineapple is a fresh new lifestyle blog from the downtown of Prague. You can find personal articles about inspiring people, healthy living, fitness, beauty and fashion. 

When beer meets chocolate meets family

Blog

When beer meets chocolate meets family

Tereza Šťastná

  I have spent the most amazing weekend in Belgium. My dear friend J. invited me to celebrate his wedding, which already happened last fall. My trip in three words? Love, family and farm (yes, that's right). And let's add fourth - cherries!

  So what did I enjoy the most about Belgium? 

 

Street Art

belgium-street01.jpg

   Wandering through the streets of Brussels I saw some amazing graffiti. You can see paintings references to comic books, mainly Belgian comic Tintin but the biggest impact on my memories had this street with graffiti about equality. That was great. If you feel inspired enough after the city tour you can buy your supplies at this amazing store I found on rue de la Madeleine - Montana Shop & Gallery. They carry everything from spray cans, t-shirts to books - they even sell the legendary Walls Notebook

 

 Great Graphic Design

belgium-graphic.jpg

  Brussels has most of the stores as are in Prague so regarding branding design there's not much new to be seen. But I have discovered that "official" places like theatre or tourist info point we setting up a bar very high. And one store also caught my eye. Check out CKS.

 

Countryside

countryside

  Belgian countryside is awesome. It's a mind balm, said with all honesty. Cows, horses, you name it and you can find it within reach of 10 km. I spend the most amazing days living in Bree, just hanging out in a house with the most amazing home garden I've ever seen, chickens and cows welcoming us every morning that belonged to a nearby farm. 

To summarise my trip I have to say Belgium is beautiful country that everyone should visit at least once in a lifetime. I preferred the countryside over Brussels but there's magic in every place so give it a go as well. And it's perfect excuse to eat chocolate and drink beer.  


  Před nedávnem jsem strávila ten nejúžasnější prodloužený víkend v Belgii, kam mě pozval můj výborný kamarád J., abych s ním a jeho rodinou oslavila svatbu, kterou měl minulý podzim. Můj výlet shrnutý ve třech slovech? Láska, rodina a farmaření (ano, je to tak). A možná bych mohla dodat čtvrté - třešně!

A co na mě v Belgii zapůsobilo nejvíce? 

 

Pouliční umění

street

  Když jsem se potulovala ulicemi Bruselu, měla jsem šanci vidět skvělé graffiti. Máte tam totiž možnost vidět obrovské množství různých malovaných referencí na komixové postavičky, především belgického Tintina. Na mě vžak největší dojem udělala ulice, ve které se umění věnuje rovnoprávnosti. Ta byla opravdu skvělá. No a pokud by vás po procházce Bruselem políbila múza, můžete si nakoupit potřeby ve skvělém obchůdku jménem Montana Shop & Gallery na rue de la Madeleine. K dostání mají kromě sprejů, triček a plakátů také knihy a mezi nimi i slavný Walls Notebook

 

Grafický design

graphic 02

 Většina obchodů v Bruselu a Belgii všeobecně je stejná jako v Praze, takže z hlediska korporátního vizuálního projevu nečekejte nic nového. Zjistila jsem ale, že oficiální místa jako např divadlo nebo turistické infocentrum nasazují laťku opravdu vysoko. A dokonce jeden obchod mi padl do oka svým unikátním minimalistickým vzhledem. Podívejte se na CKS.

 

Venkov

country 02

 Belgický venkov je úžasný! Se vší upřímností mohu prohlásit, že je to balzám na duši. Koně, krávy, vše na co si vzpomenete najdete v dosahu 10 km. Já jsem strávila několik úžasných dní v Bree, kde jsem se jen potulovala po domě s tou nejlepší zahradou jakou jsem kdy viděla. Ráno nás vítala kuřata a především krávy z nedaleké farmy.

Abych svůj výlet do Belgie shrnula, musím uznat, že je to nádherná země, kterou by měl každý alespoň jednou v životě navštívit. Já si víc zamilovala venkov než samotný Brusel, ale každé místo má něco do sebe, tak neváhejte a určitě se tam vydejte. Když už nic jiného je to skvělá výmluva ke konzumaci čokolády a pití piva. 

Follow